logo

15 Ekim 2018

Müşterisiz meta zayidir!

muharremgarip

facebook
muharremgarip
muharremgarip@gmail.com

Yerelde gazeteci olmak zordur…

Yerelde gazete çıkarmak daha da zordur…

Yerelde köşe yazarı olmak zordur…

Yerelde gazeteyi okura beğendirmek de zordur…

Bunun için yerel gazetecilerin ve yerel gazetelerin sıkıntıları bitmek bilmez…

Basın, halkı bilgilendirme işlevini yerine getirirken halkın ilgi alanlarını, merakını, sıkıntılarını, kederlerini, hüzün ve sevinçlerini dile getirir.

Bu sebeple halkın hem sözcüsüdür hem de halkı bilgilendirme görevini yerine getiren bir kurumdur basın.

Basının önemi ve değeri işte bu yüzdendir. Bu yüzden vatandaşlar basının kıymetini gün geçtikçe anlamaktadır.

Ancak basın bazen, yine halkı bilgilendirmek adına kendinden bahseder, yani kendi yaptığı habere ya da köşe yazısına kendini konu eder.

İşte bu, öyle bir yazı…

Bizler zor ve meşakkatli bir kamu görevini yerine getirmeye çalışan, halkın içinden insanlarız. Yaptığımız işin maddi karşılığını alıyoruz evet. Ama bu işi bilen, bu işle iştigal eden insanlar bilirler ki bu işin güçlüklerinin hiçbir maddi karşılığı yoktur.

Zordur gazetecilik…

Bir haber için çekilen sıkıntılara şahit olunsa, bu mesleğin iğne ile kuyu kazmaktan farkı olmadığı anlaşılacaktır.

Ancak her zorluğun ardından gelen bir kolaylık vardır ve işte bu zorlu gazetecilik sürecinin en güzel, en tatlı yanı verilen hizmete karşılık alınan sevgi, tebrik ve takdir sözleridir.

Gazeteciyi mutlu eden, emeklerinin boşa gitmediğini gösteren bir olgudur vatandaşların teveccühü.

Hani derler ya ‘marifet iltifata tabidir’ diye… işte öyle.

Bu sözün aslında devamı vardır, söz şöyle biter; ‘müşterisiz meta zayidir’.

Yani sözün tamamı şudur: ‘Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir.’

Biz gazeteciler, nasıl halkın sözcüsü olmayı hedeflemişsek kendimize, bu aynı zamanda halkın temsilcisi olma hüviyetini de beraberinde getirir. Yani basın halk ile yönetim arasında halkın sözcüsü olma görevini yürütürken, halkın da yönetim nezdinde temsilcisi konumundadır.

Bu yüzden gazeteci temsil ettiği halka yaraşır olmalıdır!

Gazeteci görevi için, misyonu için ve hizmet ettiği halkı için her şeyi yapabilir, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama gazeteci görevini ve misyonunu kullanarak kendisi için hiçbir şey yapmaz, yapmamalı ve yapamaz.

Gazetecilikte şahsi hırslara, menfaat duygularına yer yoktur.

Saygılarımla…

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YENİ NORMAL

  12 Ekim 2020 YAZARLAR

  EĞİTİM Hayırlısıyla bugün okullar kapılarını minik çocuklarına ardına kadar açıyor. Haftalarca süren ciddi toplantılar ve çalışmalar sonucu , okul öncesi ve ilk okullar  eğitime bugün başlıyor. Çocuklar okulu çok özlemiş keza öğretmenler de çocukları özlemişler. Veliler ilk kez bu kadar uzun bir dönem çocuklarıyla beraber zaman geçirdiler. Bunda da bir hayır var diye düşünüyorum. Belki çocuklarının hiç bilmedikleri yönlerini keşfettiler belki de eksik kalmış sevgilerini doya doya yaşadılar.. Belki de okulun ve öğretmenin hayatımız da n...
 • ALKIŞLAR YÜCELEN’E

  20 Temmuz 2020 YAZARLAR

  Evet Anamur a hizmet eden kim olursa bize düşen alkışlamak ama bu defa ellerimiz kabarana dek alkışlıyoruz. Kolay değil, Dünya ekonomisinin kötüye gittiği bu dönemde en büyük firmalar dahi kısıtlamaya  ve küçülmeye giderken aldığımız bu haber bizi fazlasıyla gururlandırdı, YÜCELEN GRUBU daha da YÜCELTTİ. Ankara da yaşamasına rağmen Anamur’u gönlünde yaşatmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi.Ne uzak olsa da  Anamur hep onun içinde yaşıyordu. Rahmetli Babası Devlet Adamı, Anamur’un medariiftihari Rüştü Kazım YÜCELEN  memlekete öyle bir miras bırakm...
 • KORONA GÜNLERİNDE ANAMUR

  13 Temmuz 2020 YAZARLAR

  Öncelikle Allah milletimizin yardımcısı olsun diyorum. Gerçekten durum bilmediğimiz kadar vahim ve bir o kadar ciddi. Bu kadar kısa sürede tüm dünyaya yayılıp ta, bu kadar can alan başka virüs’ e şimdiye kadar rastlanmamıştı. Açıkçası ilk Çin haberleri bizi pek etkilemedi. İran ve İtalya,İngiltere derken Fransa ve İspanya bizi şoke etti. Ülke olarak ilk defa erken ve yerinde tedbir aldık, almaya devam ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım bu virüs gelecek, geliyor hatta geldi. Bilim Kurulu Cumhurbaşkanı Başkanlığında  toplantılarını yaptı ...
 • Nerde o eski bayramlar…

  21 Mayıs 2020 YAZARLAR

  Bayramlarımızın klasik cümlelerinden biridir, “nerde o eski bayramlar.” Hemen hemen herkes; yaşlısı, genci, kadını, erkeği eski bayramlara özlem duyar, geçmiş bayramların tadını arar ve bunu da dilimize yerleşmiş bu cümle ile ifade eder. Bu cümlenin ardında birçok şey saklıdır. Özlemler, anılar, neşeler, heyecanlar, hüzünler, dostluklar… Önümüzdeki günlerde yine bir Ramazan Bayramı’nı yaşayacağız ve belki de en içten, en samimi bir şekilde, geçmişi yâd etmek için, uzun uzun “neeeerde o eski bayramlar” diyeceğiz. Çünkü bu bayram, bana...