logo

15 Ekim 2018

Müşterisiz meta zayidir!

muharremgarip

facebook
muharremgarip
muharremgarip@gmail.com

Yerelde gazeteci olmak zordur…

Yerelde gazete çıkarmak daha da zordur…

Yerelde köşe yazarı olmak zordur…

Yerelde gazeteyi okura beğendirmek de zordur…

Bunun için yerel gazetecilerin ve yerel gazetelerin sıkıntıları bitmek bilmez…

Basın, halkı bilgilendirme işlevini yerine getirirken halkın ilgi alanlarını, merakını, sıkıntılarını, kederlerini, hüzün ve sevinçlerini dile getirir.

Bu sebeple halkın hem sözcüsüdür hem de halkı bilgilendirme görevini yerine getiren bir kurumdur basın.

Basının önemi ve değeri işte bu yüzdendir. Bu yüzden vatandaşlar basının kıymetini gün geçtikçe anlamaktadır.

Ancak basın bazen, yine halkı bilgilendirmek adına kendinden bahseder, yani kendi yaptığı habere ya da köşe yazısına kendini konu eder.

İşte bu, öyle bir yazı…

Bizler zor ve meşakkatli bir kamu görevini yerine getirmeye çalışan, halkın içinden insanlarız. Yaptığımız işin maddi karşılığını alıyoruz evet. Ama bu işi bilen, bu işle iştigal eden insanlar bilirler ki bu işin güçlüklerinin hiçbir maddi karşılığı yoktur.

Zordur gazetecilik…

Bir haber için çekilen sıkıntılara şahit olunsa, bu mesleğin iğne ile kuyu kazmaktan farkı olmadığı anlaşılacaktır.

Ancak her zorluğun ardından gelen bir kolaylık vardır ve işte bu zorlu gazetecilik sürecinin en güzel, en tatlı yanı verilen hizmete karşılık alınan sevgi, tebrik ve takdir sözleridir.

Gazeteciyi mutlu eden, emeklerinin boşa gitmediğini gösteren bir olgudur vatandaşların teveccühü.

Hani derler ya ‘marifet iltifata tabidir’ diye… işte öyle.

Bu sözün aslında devamı vardır, söz şöyle biter; ‘müşterisiz meta zayidir’.

Yani sözün tamamı şudur: ‘Marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir.’

Biz gazeteciler, nasıl halkın sözcüsü olmayı hedeflemişsek kendimize, bu aynı zamanda halkın temsilcisi olma hüviyetini de beraberinde getirir. Yani basın halk ile yönetim arasında halkın sözcüsü olma görevini yürütürken, halkın da yönetim nezdinde temsilcisi konumundadır.

Bu yüzden gazeteci temsil ettiği halka yaraşır olmalıdır!

Gazeteci görevi için, misyonu için ve hizmet ettiği halkı için her şeyi yapabilir, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ama gazeteci görevini ve misyonunu kullanarak kendisi için hiçbir şey yapmaz, yapmamalı ve yapamaz.

Gazetecilikte şahsi hırslara, menfaat duygularına yer yoktur.

Saygılarımla…

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayatı kolaylaştıran herkes engelleri de ortadan kaldırır

  06 Aralık 2021 YAZARLAR

  Her insan, doğumundan itibaren bir engelli adayıdır. Doğuştan bir engele sahip olmamak, yaşamımızın ilerleyen dönemlerinde engelli olmayacağımız anlamına gelmez. Bizler bir birey olarak bu bakımdan, hayatımızın ileriki dönemlerinde, bir gün engelli olabiliriz. Hiç kimsenin bu konuda bir garantisi yoktur. Özellikle risklerle dolu bir hayat yaşadığımızı belirtmek isterim. Fiziksel ya da zihinsel sağlığımızı yitirmeyeceğimize dair bir teminatımız yok. Bu nedenle sağlığımıza dikkat etmemiz oldukça önemli. Bütün bu söylediklerim ...
 • Gazetemize sahip çıkalım

  29 Kasım 2021 YAZARLAR

  Yerelde gazeteci olmak zordur… Yerelde gazete çıkarmak daha da zordur… Yerelde gazeteyi okura beğendirmek de zordur… Bunun için yerel gazetelerin ve gazetecilerin sıkıntıları her geçen gün artıyor… Biz, Anamur Gündem Gazetesi olarak yerelde uzun soluklu olma hayaliyle başladığımız yayın hayatımıza tüm zorluklara rağmen devam ediyoruz. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar, günden güne gelen zamlar sektörümüzü de olumsuz etkiliyor. Dolar üzerinden satılan,  karaborsaya düşen gazete kağıtları ve diğer matbaacılık malzemelerinin ol...
 • Yürekten teşekkürler…

  05 Temmuz 2021 YAZARLAR

  Sevgili dostlarım, değerli okuyucularım. Her zaman söylenen ve söylendikçe anlam kazanan bir söz vardır. Her şeyin başı sağlık, sağlıktan önemli hiçbir şey yok… Geçtiğimiz günlerde ikinci kez geçirdiğim ameliyat sonrasında eski sağlığıma kavuşmaya başladım ve sizler için kısa bir süreliğine ara verdiğim gazetemiz Anamur Gündem’i Anamur, Bozyazı ve okuyucularımıza abonelerime yeniden ulaştırmak üzere kolları sıvadım. İlk işim de bu yazıyı yazmak oldu. Çok şükür ki işinde başarılı bir doktor sayesinde başarılı bir ameliyat geçirdim v...
 • Nerede o eski bayramlar?

  11 Mayıs 2021 YAZARLAR

  Tüm Türkiye, olarak, tek dileğimiz, bu Corona virüs denen illetin bitmesi.  Millet olarak artık daha fazla acı yaşamak istemiyoruz. Devletimizden, yetkililerimizden, yöneticilerimizden yapılması gereken ne ise onun yapılmasını istiyoruz ve belirtiyoruz ki biz millet olarak her zaman arkanızdayız. Millet olarak, memleketimizin her bir güzel yeri tazelenmeyi beklemekte. İşte yine onlardan biri Ramazan Bayramı hepimizin beklediği an için son iki gün Sadece Ramazan Bayramı için değil her bayram için böyle bizim ülkemiz. Ba...