HaberMatik V3.2

logo

Rotary Kulübü’nden seminer

Rotary Kulübü’nden seminer

Anamur Rotary Kulübü dönem başkanı Sibel Güzel, Ocak ayının teması olarak “Rahim Ağzı Kanseri ve Korunma Yöntemleri’ semineri düzenledi.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Rıfat Hisarcıklıoğlu toplantı salonunda gerçekleşen seminere konuşmacı olarak, jinekolog uzman Op. Dr. Taner Kafadar katıldı.

Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir’in eşi ve çok sayıda kadının katıldığı seminerde, gösterimler eşliğinde rahim ağzı kanseriyle ilgili katılımcıları bilgilendiren, jinekolog uzman Op. Dr. Taner Kafadar, rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğu belirtilerek korunma yöntemleri ve erken teşhisin önemine vurgu yaptı.

Kafadar; “Tarama yöntemleri ve erken tanı alındığında hastalığa bağlı ölüm oranları büyük oranda azaltılabiliyor. Belirtileri gördüğünüz anda hemen bir uzmana başvurun. Günümüzdeki gelişmiş tarama testleri ile bu riski en aza indirebiliyoruz” diyerek erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Jinekolog uzman Op. Dr. Taner Kafadar, Tarama test ve işlemlerin basit ve ağrısız olduğunu söyleyerek, erken dönemde başlanılan tedaviyle kesin sonuç alınabildiğini ve başka bir ek tedaviye ihtiyaç kalmadığını ifade etti. İleri aşamada rastlanılan kansere karşı ise kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlere başvurulduğunu belirten Anamurlu, kadınlara kontrollerini düzenli yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Semineri ardından konuşma yapan Rotary Kulübü Dönem Başkanı Sibel Güzel, Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle Ocak ayının teması olarak seminer düzenlediklerini belirterek, ”Davetimiz üzerine jinekolog uzman Op. Dr. Taner Kafadar seminer verdi. Çok faydalı bilgiler edindik. Katılımcılar adına kendilerine teşekkür ederim. Salonlarını bizlere açan Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuna ve Yönetim Kurulu Üyesi Kaşif Tartan’a destekleri için ayrıca teşekkür ediyorum. ”dedi.

#

SENDE YORUM YAZ