logo

Narcı’dan Engelliler Günü açıklaması

Narcı’dan Engelliler Günü açıklaması

Anamur Engelliler ve Engelli Aileleri Dayanışma Derneği (ANED)Başkanı Hikmet Narcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Narcı, açıklamasında şunları kaydetti:

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engellilerin anayasal haklara erişilebilirlik ve bağımsız yaşama, sağlık ihtiyaçlarının eksiksiz giderilme taleplerinin, gerçek ve sürdürülebilir engelli politikasının seslendirildiği evrensel bir mücadele günüdür. Biz engelliler, engelli yakınları ve engelli haklarını savunan sivil toplum örgütleri olarak bugünü kutlama değil farkındalık, savunuculuk, istek ve talepleri iletme fırsatı olarak görüyoruz. Halen ülkemizdeki engelli bireylerin nüfusu net olarak belirlenebilmiş değildir. Diğer taraftan 2002 yılında TÜİK tarafından bu sayının ülkemiz nüfusunun % 12,29’u olduğu belirtilmiştir. Yapılan artırmalardan hareketle günümüzde engelli sayısının nüfusun % 10’undan az olmadığı düşünülmektedir. Milyonlarca engelli eğitim, sağlık, istihdam ve erişilebilirlik gibi yaşamsal haklara ulaşamazken yerel bazda değerlendirildiğinde seçim atmosferinde engelliler için politikacılar tarafından verilen vaatler, seçim kazanıldıktan sonra maalesef hep göz ardı edilmektedir. Bugün ilçemizde engellilere yönelik bir iş uygulama okulu (Silifke İlçesi’nde 2 Adet mevcut iken) mevcut değildir. Ulaşım noktasında ise mevcutta zaten bir adet olan engelli nakil aracımız Mersin’e çekilmiştir. İhtiyaç halinde ulaşabileceğimiz bir araç mevcut değildir. Engellilerin ücretsiz seyahat hakkının korunmasına özen gösterilmeli ve engellilerin istihdamına hem yerel hem de genel yönetimler bazında önem verilmelidir. Diğer taraftan turizm bölgesi olan ilçemizde halen engellilerin rahatlıkla denize girebileceği asansörlü bir plajı bulunmamaktadır.

Her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde farkındalık yaratmak için çabalasak da çözümü güç olmayan benzer sorunları sürekli tartışmaktan engelliler ve aileleri olarak yıpranmaktayız. Bunun çözümü için yetkilileri sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmaya davet ediyorum.

Her yıl farkındalığı arttırmak için ilçemizde gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri bu yıl COVİD-19 salgını nedeniyle gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşamakla beraber, engelliler için daha adil ve insan onuruna yakışır yaşam haklarının elde edilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz.”

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ