HaberMatik V3.2

logo

Bozyazı halkı mermer ocağı istemiyor

Bozyazı halkı mermer ocağı istemiyor

Bozyazı’nın Karaisalı mahallesinde mermer ocağı açılmak istenmesine halk karşı çıktı.

Mersin Valiliği tarafından verilen ‘’Çed Gerekli Değildir’’ kararına karşı açılan dava kapsamında Karaisalı’da yapılacak keşif bölgesine giden vatandaşlar ve MERÇED üyeleri, mermer ocağı istemediklerini belirttiler.

Tarlasından işlerine ara vererek gelen vatandaşlar, bebekleriyle gelen anneler ve tüm mahalle halkının katıldığı eyleme, davaya destek veren MERÇED Anamur Temsilcisi Avukat Seyda Afyoncu, Anamur – Bozyazı Ziraat Odası Başkanı A. Şeref Gümüş, muhtarlar ve siyasi partiler de destek verdi.

Karaisalı Muhtarı Erdal Arıktekin, Mermer Ocağı açılırsa, bölgedeki beş mahallenin tarım alanları, hayvancılığı, su kaynakları, ormanları ve evlerinin zarar göreceğini belirterek, “Bölgede 1. Derece sit alanı mevcuttur. Alan ormanlık alandır. Evlerimize, tarım arazilerimize elli metre mesafededir. Biz Bölgemizde Mermer Ocağı istemiyoruz’’ dedi.

Anamur, Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş de bölgenin tropikal meyve üretim alanı olduğunu belirterek, meyvelerin, diğer tarım ürünlerinin Mermer Ocağından büyük zarar göreceğini kaydetti.

Avukat Seyda Afyoncu ise ‘’Türkiye’nin neresinde olursa olsun biz doğamıza sahip çıkmak için mücadele veriyoruz, yeter ki sizin gibi herkes toprağına, çevresine sahip çıksın. Merak etmeyin burada da Maden Ocağı yapılmaması için sonuna kadar hukuk mücadelemiz sürecektir. Haklıyız kazanacağız’’ diye konuştu.

Keşif heyeti ve bilirkişilerin katıldığı keşif sırasında bölge halkı ellerindeki pankartlarla mermer ocağını istemediklerini belirttiler.

#

SENDE YORUM YAZ