HaberMatik V3.2

logo

Yörük Kültürü AB projesine dahil oldu

Yörük Kültürü AB projesine dahil oldu

Koordinatörlüğünü İspanya’nın yaptığı, Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vakıfbank Atatürk Ortaokulu, Romanya, Yunanistan, Letonya ortaklığında yütürülen 2021-1-ES01-KA220-SCH-000024456 numaralı ‘INCLUDL-Schools: Promoting inclusive schools in Europe through Universal Design for Learning and Service-Learning’ isimli KA220-SCH projesinde öğrenciler Anamur’un Turistik ve Kültürel Değerleri konusunda hazırlamış oldukları sunumları hizmet öğrenme kapsamında  Anamur Kükür Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeleriyle buluştular.

Projenin içeriği konusunda irtibat kişisi Ayhan Sezdirmez’in tanıtımı sonrasında Dernek Başkanı Dr. Gülay Uysal Avrupa Birliği projelerinde öğrencilere katkı sağlamaktan dolayı duydukları mutluluğu belirtti. Somut ve Somut olmayan kültürel değerlerin aslına uygun olarak gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilmesi için dernek olarak her türlü çalışmada yer aldıklarını ve almaya devam edeceklerini söyledi.

Uysal, “Dernek olarak amacımız Anamur’un tarihini, kültürünü ve doğasını koruyarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır. Yörük kültürünü korumak gençlere anlatmak ve yaşamasını sağlamaktır. Gençlerimizin böyle bir projede yer almasına çok sevindik. Öğretmenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Öğrencilerin Ören ve Mamure kalesi hakkındaki araştırmaya dayalı akademik bilgiler katılımcılara aktarıldıktan sonra, dernek üyesi katılımcılar ise geçmişten günümüze kulaktan kulağa anlatıla gelen kültürel mirası öğrencilere anlatarak kuşaklar arası öğrenmeye iyi bir örnek oluşturdular.

#

SENDE YORUM YAZ