logo

Valilikten şaşırtan mermer ocakları adımı

Valilikten şaşırtan mermer ocakları adımı

Anamur’un Korucuk mahallesinde kurulması planlanan ilk mermer ocağı için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü,  ilgili firmayla birlikte temyiz başvurunda bulundu.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ile iki köy muhtarının Mersin 2. İdare Mahkemesi’nde açtığı davada geçtiğimiz günlerde çevrecileri sevindiren bir karar çıktı. Mahkeme, Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararını iptal etti.

Ancak, mermer ocağı kurmak isteyen firma ile Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, bu kararı temyize götürdü. Avukatlar ile MERÇED Anamur Temsilciliği üyelerince, köy halkına ve muhtarlara hukuki sürece dair bilgilendirme yapıldı.

Korucuk Köyü muhtarı Halit Şimşek ile Ovabaşı Köyü Muhtarı Gani İmdat’ın mermer ocaklarına karşı hukuki ve demokratik mücadeleye devam çağrısına köy halkı da destek verdi.

“Köyümüzü, ormanımızı, suyumuzu, tarımımızı mermercilere yok ettirmeyeceğiz” diyerek, Korucuk Köyü’nde açılması planlanan diğer mermer ocaklarına karşı da hukuki mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi yönünde karar alındı.  Mersin Valiliği’ne tepkilerini dile getiren vatandaşlar, “ Hadi mermer ocağı işletecek firma para kazanma hırsıyla kararı temyiz etti. Yasalara uygun olarak, halkın ve doğanın lehine verilen kararı,  Valilik olarak siz hangi haklı gerekçeyle temyiz ettiniz? Mahkeme kararı gereğince mermer ocağı firmasının değil de artık halkın yanında durmanız gerekirken, neden durmuyorsunuz” dediler.

Katılımcılar, Mersin Valiliği’ne temyiz dilekçesini geri çekerek, halkın yanında olma çağrısında bulundular.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ