HaberMatik V3.2

logo

 Tüzmen Bayrağımızı KKTC´ye yüzerek taşıyacak

 Tüzmen Bayrağımızı KKTC´ye yüzerek taşıyacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan ambargoya dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a Etkinliği Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen’in yüzücü olarak Anamur İskelesi’nden suya atlaması ile başlatıldı.

Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen’in de sporcu olarak katıldığı Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a etkinliği için, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, İlçe Kaymakamı Bilal Bozdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Meriç Dede, İlçe Jandarma Komutanı Rüştü Şen, Emniyet Müdürü Ömer Engin Genç ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile tören gerçekleştirildi.

 Tören öncesi gazetecilere konuşan eski Bakan Kürşat Tüzmen, 48 yıl önce KKTC’ye barış götüren Türkiye’nin yine KKTC’nin ekonomisine, ticaretine ve siyasi tanınırlığına katkı koymayı amaçladığını belirterek, “Toplamda 8 kişi yüzeceğiz. Sırası gelen herkes birer saat yüzecek ve toplamda hava şartlarına göre 30 saatlik yüzme gerçekleşeceğiz. Mesafemiz 90 kilometre ama yön değiştirmeler, akıntılar yüzünden 120 kilometreye kadar yükselebilir” dedi.

Türkiye’nin Akdeniz’deki zenginliğini de değerlendiren Tüzmen, “Denizde bir petrol ve doğalgaz platformu şu anda yok ama emin olun ki ileride bu kaydı izleyen arkadaşlar şunu görecek, bizler yaklaşık 1.5 milyar varil petrol rezervlerinin ve 3 trilyon metreküp doğalgaz rezervlerinin üstünde yüzeceğiz. Bu korkunç bir zenginlik. Bu zenginlik Türkiye’ye 570 yıl yetebilecek bir zenginlik. Bizim gölümüz Akdeniz. Biz gölümüzde yüzecek ve karşımızda bizi bekleyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gideceğiz. Şehitlerimizi, gazilerimizi yad edeceğiz.

Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a” programını, Anamur İskelesi’nden başlatarak sporcularımızı ve Ay Yıldızlı Bayrağımızı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne93 kilometrelik parkurda sporcularımıza başarılar diliyor, bir kez daha bütün Dünya’ya hatırlatmak istiyorum; Kıbrıs Türk’tür Türk kalacak” diye konuştu.

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ise etkinliğin Anamur’un tanıtımı konusunda önemli olduğunu vurgulayarak,: “Sayın Bakanımız ve sporcularımızın katılımı ile 3 yıldır Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlik sayesinde hem Dünya’nın KKTC’ye uyguladığı ambargoya dikkat çekiyoruz, hem de ilçemiz Anamur’u ulusal ve uluslararası alanda tanıtmış oluyoruz. Ben sayın bakanımıza, ekibine ve sporcularımıza teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Yüzücülere iki sahil güvenlik teknesi ve içerisinde sağlık ekibi bulunan bot eşlik edecek. Yüzücüler, Türk bayrağını Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46’ncı yıldönümüne denk gelen 20 Temmuz’da Yavuz Çıkarma Plajı’ndaki KKTC Sahil Güvenlik yetkililerine teslim edecek.Türkiye Yüzme Federasyonu hakemlerinin gözlemci olarak takip edeceği 90 kilometrelik parkurda sporcuların sağlık durumları teknedeki sağlık ekibince izlenecek.

#

SENDE YORUM YAZ

https://www.anamurgundem.com.tr/wp-admin/themes.php?page=hm_theme_options