logo

Revizyon İmar Planı askıda

Revizyon İmar Planı askıda

Mersin İli, Anamur İlçesi 1. Etap (Merkez, Ören, Bozdoğan, Kaşdişlen) 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı’nın askı süresi 12 Nisan’da sona eriyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayı ile Büyükşehir Belediyesi ilan panosu ve internet sitesinde askıda bulunan plan, yürürlükteki imar planının günün koşullarına uyum sağlayamaması ve değişen şartlarla uygulamayı yönlendirmede yetersiz kalması sebebiyle hayata geçiriliyor.

Anamur’un gelişim sürecinde 2040 yılına kadar doğacak ihtiyaca cevap verebilecek şekilde yapılan plan çalışması yaklaşık 3 bin hektarlık alanı kapsıyor.

Askıda plana göre, 2040 yılında 1. Etap’ta yer alan  Akarca, Akdeniz, Bahçe, Bahçelievler, Bozdoğan, Çarıklar, Çeltikçi, Esentepe, Fatih, Göktaş, Güzelyurt, İskele, Kalınören, Kaşdişlen, Köprübaşı, Ören, Sağlık, Saray, Sultan Alaaddin, Yalıevleri, Yeşilyurt, Yıldırım Beyazıt ve Toroslar olmak üzere 23 mahallenin nüfusunun 122 bini bulacağı tahmin ediliyor.

Planda, Bozdoğan’dan Ören mahallesine kadar kıyı şeridine bir yol yapılması, Cumhuriyet meydanı altına bir otopark yapılması, sanayi alanının genişletilmesi önerilirken, Kalınören mezarlığı da plana işlendi.

1. Etap planlama alanındaki 23 mahallede 4 bin 821,4 dönümlük alanda planlama çalışması yapıldı. Plandaki brüt toplam konut alanı 996,61 hektar olurken, mevcut 159,76 hektarlık konut alanlarna 625,7 hektar gelişme konut alanları eklendi.

Planda, mahalleler arasında yer alan ticari fonksiyonlar büyük oranda korunurken, genişletilen küçük sanayi sitesi bölgesinde ve Bozdoğan Turizm Bölgesi’nde bu bölgelere hizmet verecek nitelikte 2.37 hektar yeni ticaret alanları yer alıyor.

Nazım imar planı sınırları dahilinde yaklaşık 1032,08 hektar tarım alanı bulunduğu belirtilen planda, Mersin İl Tarım Müdürlüğü’nün planlama alanına ilişkin henüz görüş bildirmediği, görüş bildirildiğinde tarım alanlarına ilişkin kararların revize edileceği kaydediliyor.

Anamur’un 11 kilometrelik sahil şeridinin plan dışında tutulduğu belirtilirken, planlama alanı ile etkileşim içerisinde olan bu alanlarda uluslararası sözleşmeler çerçevesinde nesli tükenmekte olan Deniz Kaplumbağalarının üreme alanı olarak belirlenen bu bölgede yapılacak uygulamalarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden görüşünün alınmasının zorunlu olduğu kaydedildi. Ayrıca, Akdeniz Foku Yaşam Alanları için “Akdeniz Foku Tür Koruma Eylem Planı”nda belirtilen hususlara uyulacağına dikkat çekildi.

#

SENDE YORUM YAZ