HaberMatik V3.2

logo

Öz Şimşek Jeotermal Anamur’da jeotermal sondajı yapacak

Öz Şimşek Jeotermal Anamur’da jeotermal sondajı yapacak

Anamur’un Bozdoğan mahallesinde jeotermal sondaj çalışması yapmaya hazırlanan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şimşek, projeyle ilgili kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini belirterek, tüm izinleri aldıklarını söyledi.

Öz Şimşek Jeotermal Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şimşek, Anamur Gündem’e yaptığı açıklamada, amaçlarının bölgeye yatırım yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Anamur’da üç adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacaklarını söyleyen Öz Şimşek Jeotermal Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şimşek, termal suların günümüzde hem tarım hem de turizm sektörleri tarafından kullanıldığına dikkat çekti. Bugün Afyon, Kütahya, Yalova gibi Türkiye’nin farklı illerinde çıkarılan termal sularla tarımsal üretim yapıldığını ve kurulan tesislerle termal turizm yapıldığını ifade eden Şimşek, Anamur’da da sıcak su bulunması halinde benzer yatırımların yapılabileceğini ifade etti. Önceliklerinin tarım olacaklarına dikkat çeken Şimşek, sıcak su kaynaklarını tarımsal üretimde kullanarak kış aylarında da üretim yapılmasını sağlamak istediklerini aktardı. Böylece ülke ekonomisine de katkı sağlamak istediklerini belirten Şimşek, ayrıca ilerleyen zamanlarda bölgeye termal bir tesis de kurulmasının mümkün olabileceğine dikkat çekti.

‘KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRİYORLAR’

Yaklaşık 2,2 milyon TL değerindeki projeye karşı çıkanların olduğunu ve kamuoyunu yanlış bilgilendirdiklerini söyleyen Ahmet Şimşek, “Biz projeyi bu aşamaya kolay getirmedik tam 3 yıldır bu projeyle uğraşıyoruz ruhsatımızı aldık, ÇED raporumuz tamam. Tam 14 ayrı kurumdan izinlerimiz alındı.

‘SONDAJ ALANI 5 METREKARE’

Bu konuda bilgi sahibi olmayıp sadece ‘Bu bölge bizim, bizden habersiz kuş uçamaz’ diyenler çeşitli gerekçelerle yatırımlarımızı baltalamaya çalışıyorlar. Sonuç itibari ile bölgenin insanlarına, tarıma, turizme ve dahası çevreye faydası olacak bir yatırıma imza atmak istiyoruz. Gençlere iş imkanı ve ülkemizin ekonomisine yarar getirecek bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Sizlerin aracılığı ile yapılacak yatırımın amacını anlatmak istedik. Şuan sadece bölge potansiyelini anlamak için sondaj yapılacak. Sıcak su yoksa zaten bir yatırım yapılamayacak. Sıcak su çıkarsa daha sonra tarıma turizme uygunluğu araştırılacak ve karar verilecek. Bilmeyenlere şunu belirtmek lazım sondaj alanımız 5 metrekare.

Anamur’da 2020/02 (ER:3399412) ruhsat nolu sahada yapacağımız jeotermal kaynak arama çalışması kapsamında üç adet sondaj kuyusu açılacak. Bununla birlikte ilk aşamada bir sondaj kuyusu açılarak, sonuçlara göre çalışmalara devam edilecek. Her bir kuyuda yaklaşık 600 metre sondaj yapılması planlanıyor. Sondaj alanında yapılacak sondaj faaliyetleri sonunda elde edilen numunelerin analiz çalışmaları sonunda üretimin yapılıp yapılmayacağı kararlaştırılacak. Kuyu testlerinin olumlu olması halinde kuyu başı vanası ile kuyu kapatılarak kontrol altına alınacak. Kuyu testlerinin olumsuz çıkması sonucunda elde edilen kuyu verileri tekrar değerlendirilmek, daha sonra kuyuyu derinleştirmek amacı ile kuyu başı vanası kapatılıp üzeri çelik kafes ile korunacak.” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ