HaberMatik V3.2

logo

 Mermer Ocağında Çevrecilere umut doğdu

 Mermer Ocağında Çevrecilere umut doğdu

Ülkemizde en kaliteli muzun, harnubun, avokadonun üretildiği Anıtlı Köyü’nde, Mersin Valiliği tarafından 2018 yılında alınan “Çed Gerekli Değildir” kararı uyarınca ve yenilenen ruhsatlar gereğince bu yıl içerisinde mermer ocağı açılmasına izin verilmişti.

Ruhsat sahasının içinde ve Çed sahasına 300 metre mesafede 1. derecede arkeolojik sit alanı da olmasına rağmen izin verilen mermer ocağını işleten firmanın kazanacağı para uğruna Anıtlı Köyü’nde binlerce ağaç kesilmişti. Yasal koruma altındaki delice zeytinlerin de olduğu dik bir tepedeki, yer altı sularını besleyen milyonlarca yıllık kayalar peynir kalıbı gibi kesilerek mermer çıkarılmaya başlanmadan önce, mermer ocağının etki sahası içinde kalan köylerde yaşayan vatandaşlar ile Sulama ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Anamur Ziraat Odası ile TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından dava açılmıştı. Açılan davada Mersin İdare Mahkemesince keşif kararı alınması, yöre halkında sevinç ve umut yarattı.

Umarız ki yapılacak yargılama sonunda, muz ve ava koda cennetine yapılan bu kötülük durdurulur ve mermer ocağının yarattığı tahribat daha çok büyümeden ormanlık alandaki yıkıma son verilir.

#

SENDE YORUM YAZ

https://www.anamurgundem.com.tr/wp-admin/themes.php?page=hm_theme_options