HaberMatik V3.2

logo

MERÇED’den Doğa tahribatına “HAYIR” çağrısı!

MERÇED’den Doğa tahribatına “HAYIR” çağrısı!

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Anamur Temsilciliği çevreye duyarlı herkesi Korucuk Köyü’nde kurulmak istenen mermer ocağına HAYIR demeye davet ediyor.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği Anamur Temsilciliği’nin bu yöndeki basın açıklaması aşağıda yer almaktadır:

“Anamur Korucuk Köyü’nde Lion Madencilik Şirketi tarafından açılmak istenen mermer ocağı ile ilgili olarak Mersin Valiliği’nin verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı köy halkı ile birlikte MERÇED’in açıp kazandığı dava henüz kesinleşmediği halde, söz konusu firma bu kez “ÇED Olumlu” kararı almak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştur. Bunun üzerine bakanlık yetkilileri, yaşam alanlarını, sularını, ormanlarını yok edecek bir işi istemediğini daha önce defalarca dile getiren, hatta dava açıp kazanan Korucuk Köyü halkına, 08.12,2022 tarihinde saat 14.00’de mermer ocağının faydalarını anlatmaya geleceklerdir.

Ancak, mermer ocağının faydasını değil, zararlarını göreceğini çok iyi bilen Korucuk halkı, köylerinin en güzel köşesinde yer alan ve geçtiğimiz yıl tescil edilen arkeolojik kalıntılara yaklaşık 500 m mesafedeki ruhsat sahasında ısrarla mermer ocağı açmak isteyen bu şirketin talebi üzerine yapılacak olan “Halkın Katılımı Toplantısını” istememektedir.

Çocuklarına yaşanabilir bir çevre ve doğa bırakmak isteyen Anamurluları, toplantıya katılarak, Korucuk dahil Anamur’un hiç bir köyünde mermer ocağı açılmasını istemediklerini belirtmeye, bu yöndeki duyurulara bir son vermeye dair taleplerini hem bakanlığa, hem Valiliğe hem de şirketlere bir kez daha iletmeye davet ediyoruz.”

Toplantı yeri: Korucuk Köy Meydanı

Tarih: 08.12,2022 tarihinde saat 14.00

#

SENDE YORUM YAZ