HaberMatik V3.2

logo

Korucuk’ta mermer ocağı tepkisi

Korucuk’ta mermer ocağı tepkisi

Anamur’da yapılacak mermer ocağına Mersin Valiliği ÇED gerekli değildir diyerek yeşil ışık yaktı ancak yöre köylüleri konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyetini pankartlarla karşılayan köylüler, “Köyümüzü bize dar etmeyin” dedi.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED), Ovabaşı Muhtarı Gani İmdat ve Korucuk Muhtarı Halit Şimşek, Anamur’un Korucuk mahallesinde açılması planlanan mermer ocağıyla ilgili olarak Mersin Valiliğince verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Mersin 2 İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme keşif yapılmasına karar verince keşif mahallinde toplanan Korucuk ve Ovabaşı köylüleri ile çevreciler, keşif heyetini, bölgelerinde mermer ocağı istemediklerini belirten döviz ve pankartlarla karşıladılar.

Ovabaşı Muhtarı Gani İmdat, “ Bizler mermer ocağı ile yaşam alanlarımızın kirletilmesini, tarımımızın yok edilmesini istemiyoruz. Bizim başka göçecek yerimiz yok. Burada yaşamak zorundayız. Mermer ocağı açılırsa çileğimiz, muzumuz, narenciyemiz toz altında kalacak. Ayrıca yer altı ve yer üstü sularımız zehirlenecek. Su kaynaklarımız yer değiştirecek. Belki de susuz kalacağız. Bizi buradan kimsenin kovmaya hakkı yok. Muhtar olarak vatandaşların hakkını savunmak için dava açtım. Buraya mermer ocağı açmak isteyenlerden rica ediyorum. Lütfen bizi zehirlemeyin, bize köylerimizi dar etmeyin” dedi.

‘Köyümüzün doğal güzellikleri eşsiz’

Korucuk köyü muhtarı Halit Şimşek de “Köyümüzde mermer ocağı açılmasını asla istemiyoruz. Bizim başka gidecek yerimiz yok. Mermer ocağı açarak bizi mağdur etmesinler. Köyümüzün doğal güzellikleri eşsizdir. Ruhsat sahası içinde tescil edilmemiş tarihi eser kalıntıları da vardır. Bunların tescil edilmesi için köy muhtarı olarak Müze Müdürlüğü’ne dilekçe verdim. Tarihi ve doğal zenginlikleri olan köyümde mermer ocağı açılmaması için ben de dava açtım. Köy halkı da mermer tozu altında kalmamak için mermer ocağı açılmasını asla istemiyor” diye konuştu.

Birinci derece doğal sit alanı

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) üyesi de olan davacıların avukatı Av. Seyda Afyoncu Top ise; “ Keşif sırasından heyet tarafından 1. Derecede doğal sit alanı olan Köşekbükü Mağarası’nda da incelemeler yapılmış ve Korucuk Köyü’ndeki mağaranın uzantısı niteliğinde olduğunu düşündüğümüz doğal yapıların olduğu bölge gösterilmiştir. Açmış olduğumuz dava haklı ve yerinde bir davadır. Mersin Valiliğince alınan karar yetersiz ve eksik incelemeye dayalıdır. Keşif sırasında bunu bir kez daha anladık. Kış aylarında Karadeniz Bölgesi’ne benzerliğiyle dikkat çeken, çok özel bir doğaya sahip olan Korucuk Köyü ile taşla yaşam bulup tarihi binlerce yıla uzanan Ovabaşı Köyü’ne yapılmak istenen bu kötülüğe izin verilmeyeceğini düşünüyoruz’’ dedi.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ