HaberMatik V3.2

logo

KKTC’ye feribot seferleri başlayacak

KKTC’ye feribot seferleri başlayacak

Önümüzdeki günlerde Anamur’dan KKTC’ye feribot seferleri başlatacak olan ANTSO Denizcilik Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., İDO’dan feribot kiraladı.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası (ANTSO) Başkanı Mehmet Tuna ile İDO Genel Müdürü Murat Orhan, Piyale Paşa adlı feribotun kiralama sözleşmesini imzaladılar.

Feribotun yarın Anamur iskelesine gelmesi beklenirken, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da iskelede incelemede bulundu.

Pehlivan, “Burası Kıbrıs’a en yakın noktamız. 450 kişilik bir feribot kiralandı. Haziran ayı içinde seferler başlayacak. 1,5 saatte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Girne limanına buradan seyahat yapılabilecek” dedi.

Vali Pehlivan, “2019 yılında burası feribot ve deniz uçağı iskelesi olarak yapıldı. 2021 yılında da birimlerin yer alacağı bina yapılmıştı. Yapıldığı günden bugüne buraya bir fonksiyon yükleme konusuydu. Burada yapılış maksadına uygun şekilde bir işlev kazandırmak üzere Anamur Kaymakamımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ile ilgili arkadaşlarla toplantılar gerçekleştirdik. Mersin Valiliği olarak buranın devrini bakanlıktan almaya talip olduk. Geçtiğimiz sene bakanlık oluruyla devrini aldık. İlçede de kurumlar ve iş dünyası bir oluşum gerçekleştirdi, şirket kurdular. Detaylı olarak görüşmeler yaptık. Biz valilik olarak bu şirkete kiralamak suretiyle işletim hakkını verdik” diye konuştu.

Seferlerin başlamasından sonra da turizm amaçlı teknelerin gelip gideceğine dikkat çeken Pehlivan, “Anamur turizm potansiyeli olan da bir ilçemiz. Bu iskeleye tam da zamanında bir fonksiyon vermiş olduk. Turizm hareketliğini arttıracak yol çalışmaları, beraberinde burada deniz yoluyla ulaşımla ilgili bir adım sadece Anamur’a değil, çevre ilçelerin yanı sıra Antalya’dan Karaman’a, Konya’dan Adana ve Niğde’ye kadar iç Anadolu’nun diğer illerine hizmet edecek. Bu bir başlangıç” şeklinde konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ