logo

‘Kanırta kanırta’ sözleri tartışma yarattı

‘Kanırta kanırta’ sözleri tartışma yarattı

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da büyükşehri alacağız” diye konuşması TBMM Genel Kurulu’nda tartışma yarattı.

Zeynep Gül Yılmaz’ın tartışmaya yol açan konuşması şöyle:

“Biz hem merkez ilçelerdeyiz hem de diğer ilçelerimizde mahalle mahalle, sokak sokak, karış karış dolaşıp vatandaşa dokunuyor, derdini dinliyoruz. Siz Mezitli’den öteye, batıya geçebildiniz mi bugüne kadar? Merkez ilçelerde bile yoksunuz. Geçen hafta Kiremithane Mahallesi cumartesi pazarını ziyaret ettim. Size oy veren seçmen diyor ki: ‘Oy verdik, bir daha göremedik.’ Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz büyükşehri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, vatandaş gerçek yüzünüzü gördü artık.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TEPKİ: BİR KADIN SİYASETÇİNİN BU CÜMLEYİ KULLANMASI…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Zeynep Gül Yılmaz’ın sarf ettiği sözlere şu tepkiyi gösterdi:

“Sayın Başkan, duyduklarımdan fevkalade üzgünüm, bir milletvekilinin böyle söylemesinden üzgünüm, bir kadın siyasetçinin bu cümleyi kullanmasından fevkalade üzgün ve rahatsızım. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni biz aldık, rıza üreterek aldık; sözümüzü söyledik ve bunun karşılığında Mersinliler o millî irade dediğiniz ve size verildiğinde baş tacı, başkasına verildiğinde alaşağı yapmaya da çekinmediğiniz millî irade Mersin’de bu şeklide tecelli etti ve Mersin’i Belediye Başkanımız yönetiyor, kimseye de köşe başı falan tutturduğu yok. Siz belediyelerinizde birilerine köşe başı tutturuyorsanız o sizin değerlendirmeniz.”

“KANIRTA KANIRTA ALMANIN ANDINI İÇİYOR”

Özgür Özel, “Sayın Bostancı, bir kadın milletvekili, mevkidaşımız, kanırta kanırta belediye başkanlığı almanın andını içiyor burada, herhâlde bu konuya sizin bir açıklama getirmeniz lazım” diye AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’dan açıklama istedi.

Bostancı, “Biz AK Parti kurulduğundan beri millet iradesini en üst değer olarak gördük. Her kim, hangi partiden olursa olsun, halkın reyiyle ve rızasıyla bir yere geldiyse başınızın üstünde yeri vardır. Mersin’deki seçime de böyle bakarız. Bundan sonraki seçimler için de rekabetçi bir şekilde sahada olmak isteriz. Sayın milletvekilimizin ifade ettiği de bu husustur” dedi.

Özel, “Kanırta kanırta ‘zorla ve zorlayarak’ demek. Bunun neresi rıza üretmek? Habermas’a göre rıza üretmekle ilgili sizin öğütlerinizi dinlerken bir milletvekilinin bizim yönetimimizdeki belediyeyi bir dahaki seçimde zorla, zorlayarak, zorbalıkla alacağını söylemesine nasıl ses çıkarmıyoruz” diye sordu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde AKP’li Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesini aldık, kanırta kanırta da büyükşehri alacağız” sözleri tartışma konusu oldu. Meclis üyeleri, “Sayın Vekilimiz ‘bağırta bağırta’, ‘kanırta kanırta’ bu işlerle uğraşacağına Mersin’in geleceği için uğraşsa çok daha iyi olur” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NDE GÜNDEM OLDU

AKP Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesini aldık, kanırta kanırta da büyükşehri alacağız” sözleri Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinde gündem oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın “Güvenlik soruşturması” tasarısı görüşmelerinde sarf ettiği “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da Büyükşehir’i alacağız” sözleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

 “Ben Sayın Milletvekilimiz hakkında, Zeynep Gül Yılmaz hanımefendi hakkında bir yorumda bulunmak istemiyorum. Neden bulunmak istemiyorum? Üzüldüm. Kentimin bir kadın milletvekili. Milletvekillerime saygı duyarım. Kadın olduğu için 2 kez saygı duyarım. Zaten eni topu toplam şu anda 12 milletvekilimiz var, 2 kadın milletvekilimiz var. Yani 12’de 2. Onun için bir kat daha fazla saygı duyarım. Keşke Meclis’te, parlamentoda o kürsünün ona yarattığı strese, hezeyana, heyecana kapılmasaydı, böyle bir söz etmeseydi. Keşke etmeseydi ama böyle bir söz etmiş. Bunun üzerine benim bir hanımefendiye burada bir gönderme yapmam, bir laf söylemem zaten ahlakıma aykırı bir şey. Onu takdirlerinize bırakıyorum.”

CHP’li Meclis Üyesi Hasan Özalp Önal ise bu sözlerin büyükşehir belediyesine oy veren bütün halkı üzdüğünü ve yaraladığını belirterek,  “Vekilin Mersin için mücadele etmesinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın vekilimiz ‘bağırta bağırta’, ‘kanırta kanırta’ daha da kötü bir üslup iyi ki kullanmamış. Bu işlerle uğraşacağına Mersin’in geleceği için uğraşsa çok daha iyi olur” dedi.

Ardından söz alan HDP Meclis Üyeleri Grup Eş Sözcüsü Bedriye Kuş, halkın seçtiği bir vekilin bu sözleri kullanmasının kendilerini yaraladığını söyledi.

AKP’li Yılmaz’ın Akdeniz Belediyesinin hizmetlerini övünerek anlattığını ifade eden Kuş, “Üzülerek birkaç tane Akdeniz Belediyesi hizmetinden bahsedeyim. Akdeniz Belediyesine kayyum gelir gelmez ilk icraat olarak kadın kazanımı olan Akdeniz İŞTAR Kadın Merkezi’ni kapattı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşen etkinliğe katılan 3 belediye çalışanı kadın arkadaşımızı işten çıkardı” ifadelerini kullandı.

YILMAZ: ‘LAF ÜRETMEYİN, İŞ ÜRETİN’

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, konunun gündemde tartışılması üzerine twitterdan bir paylaşım yaparak sözlerinin cımbızlandığını belirtti.

Yılmaz, paylaşımında “Milletimizin iradesinin üstünde bir güç tanımadık bu güne kadar. Sözlerimi cımbızlayarak, çarpıtmaya çalışanlara, ahlâksız fikirlerine, ne maksatla söylendiği belli olan sözlerimde vücut arayanlara tavsiyem: laf üretmek yerine iş üretin” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ