HaberMatik V3.2

logo

Hüseyin Gümüş Parkı Törenle Açıldı

Hüseyin Gümüş Parkı Törenle Açıldı

Anamur’un sevilen ve sayılan siması Hüseyin Gümüş’ün adı, mahallesine yapılan Hüseyin Gümüş Parkında yaşatılacak. Seçim öncesinde aileye Bahçelievler Mahallesinde Köylü Ozan Hüseyin Gümüş’ün adını verecekleri bir park yapılacağının sözünü veren Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, o parkı yaptı ve adına da Köylü Ozan’ın ismini verdi. Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel, Cumhuriyet Başsavcısı Macit Dede, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Gümüş’ün ailesi ve çevresi, mahalle sakinleri ve siyasi parti başkanları katıldı.

Açılış programı, saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Parkı aceleye getirmediklerini ve bütün meclis üyelerinin oy birliği ile resmiyete kavuşturduklarını kaydeden Başkan Kılınç, “Köylü Ozanımız Hüseyin Gümüş, vatanını milletini seven, Turan aşkı ile yaşayan ülkücü bir kardeşimizdir. Yaşadığı 47 yıla bu anlamda bir çok şey sığdırdı. Bu anlamda Hüseyin Gümüş’ü saygı ve minnetle anıyor, bu parkın hem kıymetli ailesine hem Mahallemize, hem de Anamur halkına hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Gümüş,Taş ve Aydın aileleri adına konuşan Köylü Ozan’ın yeğeni Avukat Abdul Kadir Gümüş’te, Amcası Hüseyin Gümüş’ün maddi olarak değil ama manevi olarak, milliyetçilik ve İslam Ahlakını düstur edinen büyük bir miras bıraktığını ve bu mirasın hem kendilerine, hem çocuklarına hem de gelecekteki torunlarına yeteceğini söyledi. Amcası Hüseyin Gümüş’ün hayatından kesitler aktaran Abdulkadir Gümüş, hem şahsı hem ailesi hem de mahallesi adına bu parkı kazandıran Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a, Başkan Yardımcıları Türkan Kasapoğlu, Ahmet Çetin, Mahmut Kara’ya ve parkın yapımında emeği geçen belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Anamur kültür Müdürü  Mehmet Hanifi Yurdagül ve Köylü Ozan’ın kardeşi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Hüseyin Gümüş’ün şiirlerini okudular. Bahçelievler Mahalle Muhtarı İbrahim Gümüş’te, böyle bir parkı inşaa ederek mahallesine kazandıran ve adına abisinin adını veren Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a kendi yazdığı bir şiirle teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından protokol ve aile üyelerinin katılımı ile parkın açılış kurdelesi kesildi.

İçerisinde oyun konsolları kaydıraçlar ve dinlenme banklarının bulunduğu parkta çocuklar gönüllerince oynarken, katılımcılara keşkek ve tatlı ikram edildi.

Köylü Ozan Hüseyin Gümüş

Köylü Ozan Hüseyin Gümüş 1960 yılında Anamur’un (Şimdi Bozyazı’ya bağlı) Lenger Köyünde doğdu. Şiirlerinde “Köylü Ozan” mahlasını (takma ad) kullandı. Anamur’da serbest muhasebeci ve mali müşavir olarak çalıştı. Şiir yazıp söylemenin yanında çeşitli yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Ülkesini ve ulusunu seven, özverili bir kişiliğe sahipti. Genelde hece veznini kullandı şiirlerinde vatan ve bayrak sevgisi gibi hamasi konuları işledi. 2004 yılında “Sevdalarım” adlı bir şiir kitabı yayımlandı. 47 yıllık yaşamına birçok başarıyı sığdıran ve siyasi oluşumda ülkücü mücadelede hayatını ortaya koyan 2’si kız 4 çocuk babası Köylü Ozan Hüseyin Gümüş, 19 Aralık 2007 yılında ebediyete intikal etti.

#

SENDE YORUM YAZ