HaberMatik V3.2

logo

Gümüş: Tarım alanlarının ortasında mermer ocağının ne işi var

Gümüş: Tarım alanlarının ortasında mermer ocağının ne işi var

Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Çiftçi TV’de Taner Öztürk tarafından hazırlanıp sunulan ”Çiftçiden Haber ” adlı programda Anamur ve Bozyazı ilçelerinde tarım sektöründe yaşanan sorunları dile getirdi.

Marketler ülkemizde maalesef tekelleşme durumuna geldi

Geçtiğimiz yıllarda halle ilgili çıkarılan,hal kanununda sürekli değişikliklerin yapılmasının  üretici ve  tüketicinin  lehine  olmadığına   vurgu  yapan Anamur-Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref  Gümüş,yapılan bütün değişiklikler zincir marketler lehine olduğunu  söyledi.

Gümüş;” Zincir marketlerle ilgili sıkıntılarımızı defalarca dile getirdik Ancak şu ana kadar hem üreticiler hem tüketicilerin sıkıntıları çözülmedi.

Zincir Marketlerinin karşısında bir alternatif oluşturmalıyız, tarımdaki girdi maliyetleri çok yüksek, tüketici ile kesinlikle makas kesinlikle açılıyor.

Tarım Bakanlığı’na,Orman Bakanlığı’na,Siyasi Partilerin   Tarım Komisyonlarına   defalarca tarım sektöründe yaşanan sorunları  madde madde rapor ettik. Mailler attık. Bazılarını ziyaret ederek raporlarımızı sunduk. Maalesef  sonuç alamayoruz.”

Tarımdaki yapısal sorunu hiç kimse dile getirmiyor

İlgili kurum ya da yetkililerin tarım sektöründe yaşanan  sorunlara  gerektiği gibi  eğilmediğini kaydeden  Ziraat Odası Başkanı Gümüş;” Yapısal sorunu  defalarca dile getirdik. Türkiye’deki üretilen tüm malların girdi maliyetleri var tüketici arasındaki kesinlikle makas sürekli açılıyor buradaki esas yapsan sorun. Türkiye’deki üretilen bütün malların tüketici merkezine varıncaya kadar %30-35 israfı var bunun önüne geçmemiz gerekir.

Halleri dizayn etmemiz gerekir, nakliye aşamasında ürünler kesinlikle frigofirik araçlarla taşınması gerekir bunları yapmadığım sürece bunun önüne geçilemez.

market zincirleri   küçük aile  işletmelerinin belini büktü. Market Eskiden zincirlerinde,züccayiden,kıyate,kırtasiyeden,gıda ürünlerine, kalburiyeden,  ayakkabı reyonuna herşey  var.Küçük esnaf   market zincirleriyle  nasıl  baş edecek.Yol kenarlarındaki   manavlar olurdu,eve giderken  vatandaş ihtiyacını buradan karşılardı.Şimdi  manavlar tarih  olmak üzere.Markez zincirlerle ilgili yeni düzenleme olmaz ise,şehir merkezlerinde  bir tane küçük esnaf kalmayacak.”

Gübre üretici üreticisi satış yaparken fiyatını belirliyor,Üretici  belirleyemiyor

Tarım  sektöründe yaşanan  önemli sorunları  tek sıralayan  Ziraat Odası Başkanı A.Şeref Gümüş;”Üretici   ne üretirse üretsin gübre kullanıyor. Aldığı gübrenin fiyatını   gübre  üreten firma belirliyor. Gelin görün ki    alın teri akıtan çiftçi, kendi ürününün fiyatını belirleyemiyor. Çiftçinin ürününün fiyatını neden bir başkası belirlesin. Hakkaniyetten uzak bir sistem içinde çiftçi savrulup duruyor.

Örnek vermem gerekirse: Geçen yıl muzun çiftçiye maliyeti 6-7 lira iken,  4 -4 buçuk liraya sattı.

 Şu anda 1 kilo muz 9- 10 lira, satışı da 9-10 lira. Girdi maliyetlerini kontrol etmediği sürece Çiftçi daha da perişan olacak.

Kontrolsüz büyümeden aile işletmeleri zarar gördü

Son 6 yıldır tarımda sektöründe dengesiz bir büyüme  olduğuna  dikkat çeken  Anamur-Bozyazı  Ziraat  Odası Başkanı   A.Şeref Gümüş;  Maalesef son 6 yıldır  tarım sektöründe dengesiz bir   büyüme var. Bunun en önemli nedeni de  devletin Muz  için verdiği %60 hibe desteği.

Ne yazık ki bizim küçük aile İşletmeleri dediğimiz işletmeler bu hibe desteğinden yararlanamadı.

 Hibe desteğinden  sermaye şirketleri, oteller,fabrikalar,zincir marketler  yararlandı. Paralarına para kattılar.

Bundan 6 yıl önce 80.000 liraya bir dönüm serayı mal ederken adeta sıfır maliyetli sera yaptılar.

Bunların hiçbir girdi maliyetleri olmadı.

Tarıma destek verilecekse üreticiyi destek versin. Üreticiye destek verilmediği müddetçe felaketlerle karşı karşıya kalacağız.

Köylerde  tarımla iştigal  eden  yaş ortalaması 55’in üzerinde

Kırsal  kesimden gençler  illere ilçelere  adeta kaçtığını söyleyen  Gümüş, ”Bağını bahçesini bırakarak  şehre giden  gençler  tarım sektöründe  iş yapmak  istemiyor.

Köylerimiz boşalıyor. Toprağı var, kuyu var, tarlası var, bahçesi var, ağılı var ama gençlerimiz geriye dönüp tarıma bakmıyor.

 Bunun sebebi tarımın bir kazancının olmadığını görüyorlar. Gençlerimiz  şehirlere  gidip askeri  ücretle çalışacağız diye mücadele ediyorlar, ne şehirde ne köyde durabiliyorlar.

Cumhurbaşkanlığı’mıza, Tarım Bakanlığı’na sesleniyorum. Lütfen  gençlerimizin   köylerine  dönerek çiftçilik yapmasına   imkan  sağlayın.

Gençlerimizin eğer BAĞ-KUR primleri devlet tarafından karşılanır ise gençlerimizin tarıma yöneleceğine inanıyorum.

 Önceki yıllarda Anamur’da Bozyazı’da kadınlarımızla ve genç çiftçilerimizle ilgili imza kampanyaları düzenledik. Kadın  ve genç çiftlerimizin BAĞ-KUR  primlerini  devlet karşılasın  diye.

 Gençlerimizle  sık sık bir araya geliyorum soruyorum “sosyal devlet bağ-kur primlerinizi ödenirse tarıma döner misiniz.”diyorum. Çoğunlukla memnuniyetle döneceğini söylüyor biz yaşı 40-45’lere düşürmemiz lazım. Çiftçilerimiz şu anda BAĞ-KUR primlerimiz primlerini ödeyemiyor çünkü kazanamıyor.Kısaca  çiftçinin hali perişan.”

Anamur’da Bozyazı’da  tarım alanlarının ortasında mermer ocağının  ne işi var

Son yıllarda  ülke genelinde  olduğu gibi   Anamur ve Bozyazı İlçelerinde  üretim alanlarının  ortasında açılmak istenen  mermer ocaklarına  da tepki gösteren Anamur-Bozyazı Ziraat  Odası Başkanı  Ahmet Şeref  Gümüş;” Bölgemizde son yıllarda mermer ocakları ile ilgili sıkıntılarımız yaşıyoruz. Bizim bölgemiz tropikal ürünlerin yetiştiği bir bölge bu bölgede mermerin ne işi var şu anda çiftçilerimiz bu konuda da aşırı derecede mağdur.

Bakanlık bir karar alıp burada madencilikle ilgili tarım alanlarının korunmasında madencilikle ilgili bir çalışma yapmalı. Gıda olmadan yaşamamız mümkün değil, gıda olmadan madeni olsa ne işe yarar, Araba olsa ne işe yarar, petrol füzeleri olsa ne işe yarar.

Havza çalışması ülkemizin genelinde bölge tek tek yapılmalı. Anamur’da Bozyazı’da tarım alanlarının ortasında mermer

Şu anda Bozyazı’da 6 tane mahallenin ortasında aşağı yukarı 3.500 kapalı alanı olan üretim alanının ortasına  mermer ocağı açacağız diye uğraşılıyor.

Çevre  ve  Orman Bakanlığı’na ve  Tarım Bakanlığı’na sesleniyorum. 

Biz Çiftçilere bu mermer ocakları neden reva görülüyor. Çiftçi girdi maliyetleriyle uğraşırken tarımı sıkıntılarıyla uğraşırken sabah kalkıyoruz madenci karşımıza çıkıyor. Maden de olmalı bu ülkede ama tarım alanının tam ortasında maden ocağına karşıyız” diye tarım alanlarına maden ocağına açılmasına çiftçiler adına  tepki gösterdi.

#

SENDE YORUM YAZ