HaberMatik V3.2

logo

Depremzedelere askeri kıyafet şoku

Depremzedelere askeri kıyafet şoku

Anamur’daki depremzedeler, kıyafet yardımı için gittikleri okulda askeri kıyafetlerle karşılaşınca şok yaşadılar.

Edinilen bilgiye göre, Kızılay ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile giysi yardımı yapılacağı duyuruldu. Depremzedeler de bu yardımdan yararlanabilmek için Akdeniz İlkokulu’na gittiler. Ancak okulda sıraların üstüne dizilmiş askeri kıyafetlerle karşılaştılar. Hayal kırıklığına uğrayan depremzedeler duruma tepki gösterdiler.

“TEK TİP ASKERİ KIYAFETLER VARDI”

Kahramanmaraşlı depremzede Rahime Albayrak, Anamur Gündem’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Giysi ihtiyacımız vardı ve faydalanmak için geldik. Saat 9.45’te buradaydım. Bir şey kalmadığını söylediler. Sıraların üstünde askeri okul ya da mahkum kıyafetine benzer tek tip krem rengi kıyafetler vardı. Dağıtım 9’da başlamıştı. 45 dakikada günlük giysi kalmadığını söylediler. Bizimle dalga geçildiğini düşünüyoruz. İhtiyacımız olmasa buraya gelmezdik. Bize yapılan Suriyeli sığınmacılara yapılmadı.”

“KIZILAY’I AÇIK YAKALAYAMIYORUZ”

Yardımlardan yeterince yararlanamadıklarını belirten Albayrak, şöyle devam etti:

“Bazı yardımları biz hiç duymuyoruz. Anamur’a bildiğimiz kadarıyla 5 bin depremzede gelmiş. Kızılay’ı hiç açık yakalayamıyoruz. Gelen yardımlardan haberimiz olmuyor. Derdimizi anlatabileceğimiz bir insan bulamıyoruz. Bankaya Bin lira yardım yatırılacaktı, başvuru yapmıştık. Ondan da bir gelişme olmadı. Belediyeden erzak yardımı yapılıyor. Kuru gıdadan başka insanlara herhangi bir yardım yapılmıyor.”

“YATTIĞIMDA HER ŞEYİM VARDI, 4 SAAT SONRA HİÇBİR ŞEYİM KALMADI”

Albayrak, depremzedelerin anlayış beklediğini ifade ederek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz evimizi, işimizi, arabamızı, yakınlarımızı her şeyimizi kaybettik. Ben o gece 00.30’da yattım. Yattığımda her şeyim vardı, 4 saat sonra hiçbir şeyim kalmadı. Sokağa çıktığımızda pijamayla, terlikle çıktık. Sadece canımızı kurtarabildik. Bir iğneye dahi ihtiyacımız var. İnsanlardan empati istiyoruz. Buraya kendimiz için değil, çocuklarımıza bayram için bir kıyafet bulabiliriz diye geldik. Ama olmadı, bizi herhalde askeri kampta yaşıyor zannettiler” şeklinde konuştu.

#

SENDE YORUM YAZ