HaberMatik V3.2

logo

Cömertler “Doğru Haberin Aktarılmasını Sağlayan Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun”

Cömertler “Doğru Haberin Aktarılmasını Sağlayan Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun”

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zümrüt Cömertler,  yönetim kurulu adına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Cömertler, açıklamasında, 10 Ocak 1961 tarihi, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gün olduğunu belirterek, sektörde yaşanan sorunların 2023yılında son bulması temennisinde bulundu.

Türk basınının, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’na acilen ihtiyaç olduğunu belirten AGC Başkanı Cömertler, mesajında  “Günümüzde böyle bir yasa olmayınca dileyen herkes, eğitimine ve bilgi birikimine bakılmaksızın “gazeteciyim” diyerek mesleğe başlayabilmektedir.

İnternet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Bu konudaki yasal boşluğu, “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” bir nebze de olsa doldurmuştur. Internet alanında faaliyet gösteren kurumsal haber sitelerinin düzenleme çerçevesinde basın kuruluşu statüsü kazanması, çalışanlarının da basın emekçisi olarak kabul edilmesi sevindiricidir.

Gerçeğin ışığında yol almamızı sağlayan, haber peşinde koşan, doğru haberin aktarılması için gece gündüz demeden emek veren  tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun”

#

SENDE YORUM YAZ