HaberMatik V3.2

logo

Çilek reçeli yaparken bu bilgiyi unutmayın

Çilek reçeli yaparken bu bilgiyi unutmayın

Anamur’da yaz aylarının ilk günlerinde çilek üretimi yoğun olarak devam ederken, reçel hazırlıkları da başladı.  Sağlığa faydaları ve asla şaşmayan kıvamıyla Çilek Reçeli tarifi bu haberde. Üstelik herkesin bilmesi gereken aşçılık tüyosuyla. İşte tam kıvamında Çilek Reçeli tarifi.

Çilek, böğürtlen ve kirazdan sonra bilinen en faydalı kırmızı meyveler arasında yerini alır. Diğer meyvelere oranla şeker oranı daha yüksek olan çileğin tüketiminde dikkatli olunması önerilse de en sevilen reçel ve marmelat tariflerinin de olmazsa olmazıdır. Antioksidan ve C vitamini kaynağı olan çilekten hazırlayabileceğiniz enfes reçeli, özellikle kahvaltılarda tüketilebileceğiniz gibi arzu ettiğiniz tatlılarda da kullanabilirsiniz.

Çilek Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

*2 kg çilek

*8 su bardağı şeker

*1/2 limon / 2-3 adet limon tuzu

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

– Çilekleri yıkayın ve yapraklarını temizleyin. Geniş bir kapta karbonatlı su ile yıkayın ve süzün.

– Yayvan çelik tencere içerisine bir sıra çilek bir su bardağı şeker olacak şekilde ayarlayın. Tencerenin kapağını kapatıp bir gece bekletin.

– Sabah, kısık ateşte kaynayana kadar tencerenin kapağı kapalı bir şekilde pişirin. Ardından, tencerenin kapağını kaldırın ve 30-35 dakika kaynatın. Süre sonunda çilekleri süzgeç yardımıyla süzerek başka bir kaba aktarın.

– Reçelin suyunun ise kıvam almasını için en az 20-25 dakika kısık ateşte kaynatın.

Ocaktan almadan birkaç dakika önce limon suyunu veya limon tuzunu ilave edin.

– Çilekleri şerbete ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.  Süre sonunda sıcak sıcak kavanozlara doldurun.

PÜF NOKTASI

Çilek reçelinin kıvamını alıp almadığını anlamak için; reçelin şerbetinden geniş bir kaseye bir kaşık kadar koyup buzdolabında 1 dakika bekletin. Ardından buzdolabından çıkartıp, bir kaşık alın ve kaseye havadan dökmeyi deneyin. Son damlalar, damla damla yavaş akıyorsa reçeliniz olmuş demektir.

#

SENDE YORUM YAZ