HaberMatik V3.2

logo

CHP 99.Yılını kutladı

CHP 99.Yılını kutladı

Anamur’da, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99’uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene İl Başkan Yardımcısı Seyfettin Ankay, İlçe Başkanı Durmuş Deniz, Kadın Kolları Başkanı Medine Tunç, Eski Belediye Başkanı Şevket Erkan, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Mehmet Oktan, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve partililer katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’na Atatürk anıtına çelenk sunulduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu.

Deniz, törende yaptığı konuşmada, “Bugün, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisinin 99’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlamak izin toplanmış bulunuyoruz.“Bildiğiniz gibi Eylül tarihinin önemli bir diğer özelliği de 9 Eylül 1922’de Şanlı Türk Ordusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde silah arkadaşları ile birlikte Yunan askerlerini denize dökerek İzmir’i tam anlamıyla düşman işgalinden kurtarmıştır.

Milletimiz Kurtuluş Savaşı sonrası yeni bir yönetim şekliyle tanışmıştır. Ülkenin ilk siyasi partisi ise Milli Mücadelenin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

Atatürk tarafından “Halk Fıkrası” adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te “Cumhuriyet” sözcüğü eklendi. 1935’teki dördüncü kurultayda ise bugünkü Cumhuriyet Halk Partisi adı benimsendi.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,” Benim iki büyük eserim vardır; birisi Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisidir” diyerek aslında Türkiye Cumhuriyetini ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin bizlere emanet etmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi, bu onurlu mirasın sahibi olan milletimizin partisidir. Bugün hak, hukuk ve adalet için mücadelenin en ön saflarında Cumhuriyet Halk Partisi bulunmaktadır.

Bizler de Cumhuriyet Halk Partisi olarak ATATÜRK ilkelerinden asla ödün vermeden demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmak için tüm gücümüzde yılmadan yavaşlamadan mücadele etmeye ve her koşulda halkla iç içe olmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye’yi bugünlere Taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi’ne, partimize emek veren tüm partilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Köklerini Kuvayi Milliye ruhundan alan kurtuluşun ve kurtuluşun Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. yaşı ve İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100 yılı kutlu olsun.”Dedi.

#

SENDE YORUM YAZ