logo

Çevrecilerden sahil projesi açıklaması: ‘İzinler iptal edilmeli’

Çevrecilerden sahil projesi açıklaması: ‘İzinler iptal edilmeli’

Anamur Çevre Platformu, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla Anamur Belediyesi’nin başlattığı sahil düzenlemesinin 2009/10 sayılı genelgeye aykırı olduğunu belirterek, verilen izinlerin iptal edilmesi gerektiğini duyurdu.

Platformdan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Daha önce deniz kaplumbağalarının yuvalama kumsalında, yaklaşık 7 dönümlük bir alanda, kumun üstüne toprak döküp piknik alanı yapmaya çalışan Anamur Belediyesi, şimdi de büyük iş makinaları ile, muhtemelen denizden itibaren ilk 65 metredeki 1. koruma bölgesinde tahribat yaratacak şekilde ve yine 2. koruma bölgesi içindeki kısımda sahil projesi adı altında, yasalara ve doğaya  aykırı biçimde bir çalışma başlatmış bulunmaktadır.

Kamuoyu bilgilendirilmeksizin başlatılan bu kötü çalışmanın deniz kaplumbağaları ve dahi insanlar için hayırlı olmayacağı, yapılan işin 2009/10 sayılı genelgeye açıkça aykırı olduğu ortada iken, oluşacak ekolojik yıkıma sırf siyasi nedenlerle izin verenlerin, Dünya’nın 6. yok oluş evresine sundukları katkı ve koruma altındaki bir türün yaşam hakkına dönük olarak yaratılan tehdit nedeniyle, kafalarını ellerinin arasına alıp uzun süre düşünmelerini ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için verilen izinleri iptal etmelerini umuyoruz. Aksine durumda, piknik alanı projesinde olduğu gibi bu çalışmanın da durdurulması için gereken adımları atacağımız bilinmelidir.”

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ