HaberMatik V3.2

logo

Bitmeyen projenin kronolojisi

Bitmeyen projenin kronolojisi

Anamur’da çiftçilerin sulama sıkıntısını giderecek Kapalı Devre Sulama Projesi’nin ne zaman tamamlanacağı merak konusu olurken, DSİ Genel Müdürlüğü yeni bir sözleşme yapıldığını duyurdu. 2015 yılından itibaren çalışmalarına başlanan ve daha önce 2018 yılında tamamlanacağı açıklanan projenin henüz bitmemiş olması üreticilerin tepkisini çekerken, çalışmaların hızlanması isteniyor.

İşte 2015’ten günümüze Anamur Kapalı Devre Sulama Projesi’nin seyri:

1 Ocak 2015: AK Parti Anamur İlçe Başkanı M.Feyzullah Yılmaz, DSİ Genel Müdür yardımcısı, DSİ 6. Bölge Müdürü, DSİ daire müdürleri ile yaptığı görüşmelerin ardından Anamur’a dönüşte Anamur Postası’na yaptığı açıklamada, Anamur ilçesine 2015 yılında yapılacak olan yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, Anamur Kapalı Devre Sulama Sistemi Projesi’nin ihalesinin gerçekleştirileceğini kaydetti.

17 Haziran 2016: Anamur ve Bozyazı’yı kapsayacak olan sistemle ilgili boru ve ekipman ihalesi ile sözleşmenin yapıldığını belirtildi. Anamur kapalı devre sulama suyu şebeke montaj ihalesini alan ABU Yapı ve Genel İnşaat sözleşme protokolünü DSİ 6. Bölge Müdürlüğünde imzaladı. Kapalı devre sulama suyu inşaatına hemen başlanacağı ve ihale tutarının 125 milyon TL olarak belirlendiği bildirildi. Konu ile ilgili olarak Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Anamur’un en büyük sorununun çözüldüğünü ve Anamur Ovası’nın kısa bir süre içinde sulama suyuna kavuşarak ürün bereketi yaşanacağını söyledi.

27 Haziran 2016: Devlet Su İşleri’nin (DSİ) resmi internet sitesi dsi.gov.tr adresinde halen yayında olan ‘83 600 da zirai araziyi sulayacak olan Mersin Anamur Alaköprü Sulaması işinin sözleşmesi imzalandı’ başlıklı haberde projenin başlamasıyla ilgili şu bilgiler verildi:

“23.11.2015 tarihinde ihalesi yapılan “Mersin Anamur Alaköprü Sulaması” işinin sözleşmesi 24.06.2016 tarihinde DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt AYDIN ile yüklenici firma “Abu Yapı Taah.İnş.A.Ş. Genel İnş.Ltd.Şti. İş Ort.” temsilcisi tarafından imzalandı “Mersin Anamur Alaköprü Sulaması” işi ile mevcut Anamur sulaması ve Bozyazı sulaması ana kanallarının üst kotlarında bulunan tarıma uygun alanların sulanması ve mevcut Anamur sulamasının rehabilitasyonu amaçlanmaktadır.  İnşaatın 730 günde tamamlanması hedeflenmektedir.”

21 Mart 2017: Devlet Su İşleri’nin (DSİ) resmi internet sitesi dsi.gov.tr adresinde halen yayında olan ‘Mersin-Anamur Alaköprü Sulamasında Teknik İnceleme’ başlıklı haberde DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Mevlüt Aydın ve beraberindeki teknik heyetin Mersin-Anamur- Alaköprü Sulaması Şantiyesinde Teknik İncelemelerde bulunduğu belirtilerek 23.11.2015 Tarihinde ihalesi yapılan Mersin-Anamur Alaköprü Sulaması İşinin sözleşmesinin 24.06.2016 tarihinde imzalandığı ve 11.07.2016 tarihinde yer teslimi yapılarak, işe başlandığı, işin süresinin 730 takvim günü olduğu kaydedildi.

25 Mart 2017: Kurban kesilerek projeye başlandı. Anamur Ekspres Gazetesi’ne röportaj veren firma yetkilileri projenin 15 Temmuz 2018 tarihinde tamamlanacağı bilgisini verdiler.

13 Temmuz 2017: Devlet Su İşleri’nin (DSİ) resmi internet sitesi dsi.gov.tr adresinde halen yayında olan ‘Mersin-Anamur Alaköprü Sulamasında Çalışmalar Devam Ediyor’ başlıklı haberde 11 Temmuz 2016’da başlayan projenin 730 günde biteceği (2 yıl) belirtilerek şu bilgiler verildi:

“23 Kasım 2015 tarihinde ihalesi yapılan Mersin-Anamur Alaköprü Sulaması İşinin sözleşmesi 24 Haziran 2016 tarihinde imzalanmıştı. 11 Temmuz 2016 tarihinde yer teslimi yapılarak, işe başlanılmıştı. İşin süresi 730 takvim günüdür. Proje dâhilinde 83 600 dekar münbit tarım arazisi [Bu alanın 65 bin 900 dekarlık kısmı cazibe (%79), 17 bin 700 dekarlık kısmı ( %21) ise pompajdır.] Modern basınçlı borulu sulama şebekesi ile sulanacak.”

12 Aralık 2017: Devlet Su İşleri’nin (DSİ) resmi internet sitesi dsi.gov.tr adresinde halen yayında olan Alaköprü Sulama Projesi İle 83 Bin 600 Dekar Arazi Sulanacak başlıklı haberde “İlk etapta 2017 yılı sulama sezonunda memba kesiminde 15 000 dekar zirai alanın sulamaya açılmasının hedeflendiği belirtildi.

25 Mart 2019: Partisinin Anamur’da düzenlediği mitingde halka hitap eden TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, “Kapalı devre sulama projesinin bir an evvel tamamlanmasını istiyorsunuz. Takibini yapıyorum. Hedefimiz yıl sonu itibariyle önemli bir bölümünü bitirmek” dedi. (anamurbulten.com)

17 Ağustos 2019: TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, bayramlaşma programı için geldiği AK Parti Anamur İlçe Teşkilatı’nda yaptığı açıklamada, “Kapalı devre sulama sistemiyle ilgili olarak kış aylarına doğru önemli bir kısmını, T2 kanalı dediğimiz kısmını açacağız ve bir miktar Anamur, bir miktar Bozyazı bu sulama sisteminden yararlanacak. Ancak kalan kısmını da inşallah süratle tamamlayacağız. Hiç tereddüt içerisinde olmayınız” dedi. (haberanamur.net)

9 Eylül 2019: Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, AK Parti Anamur İlçe Başkanı M.Feyzullah Yılmaz, AK Parti Bozyazı ilçe Başkanı Seçkin Taş ve Anamur’dan muhtarlar Ankara’ya giderek Mersin milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bakan Lütfi Elvan ile Kapalı Devre Sulama Projesi’ni görüştü. Elvan, Anamur ve Bozyazı ilçelerine kapalı devre sulama sisteminin yapılması için adımların atıldığını ve yüklenici firmanın çalışmalara hemen başlayacağını belirtti. (Yeni Anamur)

22 Haziran 2020: DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, 11 Temmuz 2018 tarihinde bitmiş olması gereken Anamur Alaköprü Sulaması ile ilgili 8 Haziran 2020’de yeni bir sözleşme yaptıklarını ve çalışmalara ivme kazandırdıklarını belirterek, projenin yüzde 41’nin tamamlandığını söyledi. Yıldız, projenin yüzde 100’ünün ne zaman tamamlanacağı hakkında açıklama yapmadı.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ