HaberMatik V3.2

logo

Beslenme (Diyetisyen Ebru Kara)

Beslenme  (Diyetisyen Ebru Kara)

Anne karnına düştüğümüz andan itibaren bizim için en önemli olan şey haline gelir beslenme. Bebeğin gelişimi için annenin beslenmesi… Doğduğu andan itibaren ise büyüme gelişmesini tam olarak tamamlayabilmesi için çocuk beslenmesi oldukça önem taşır.  Anne karnına düştüğü andan itibaren bir çocuğun beslenme davranışlarını etkileyen pencere annenin yaşamı, stres durumu, besinlerle arasında kurduğu ilişki, yaşadığı olaylar, mutluluklar yani kısaca annenin beslenme ve ruhsal durumu çocuğun beslenme davranışı açısından bir takım ipuçları verir. Yetişkin birey olduğunda devam eden aslında farkında olmadan kazandığımız bazı özellikleri de hayatımızda tutarız.

Duygularımız beslenmemizi etkiler mi? Ya da beslenme alışkanlığımızı ödül – ceza sistemi üzerine mi kuruyoruz. 6 gün diyet 1 gün ödül günü olan diyet alışkanlığının sizde yarattığı kıtlık psikolojisinin farkında mısınız? Beslenme bilimine ve diyete yalnızca besinler üzerinden bakamayız. Hayatımızın her alanını doğduğumuz andan itibaren var olan ve vazgeçilmez bir şekilde hayatımızda yadsınamaz olan bu süreci daha farkında ve sağlık durumunu koruyucu ve önleyici sağlık hizmeti olarak nasıl kullanabiliriz.

Beslenme düzeni ve sağlıklı beslenme ilkelerine sahip olmak ucuz, güvenilir, konforlu ve uzun vadede kronik hastalıkların riskini azaltır ve yatağa bağımlı olarak geçireceğimiz süre riskini azaltmaya yarar. Sağlıklı beslenme şu ana kadar beden algısından ve cilt hakkında değinmedik dimi zaten sürdürebilir ve sağlıklı beslenme davranışı sizin güçlü ve sürdürebileceğiniz kilo kontrol yönteminin anahtarıdır. Kısıtlı ve sürdüremeyeceğiniz beslenme planını uygulamak uzun vadede kaybettiğiniz ağırlık kaybının daha fazlasını kazanarak sizi kilo al- ver sürecine sokacaktır.

Kaç kez diyet yaptınız? Bu süreçte beslenmeye dair ne öğrendiniz? Eğer 5 kez diyet süreci yaşayıp yeşil çiğ sebzeleri öğünlerinize eklemediyseniz, düzenli su tüketimini bırakıyorsanız, hayatınızda kendinize ait bir pencere açamıyorsanız bu süreç çok verimli geçmemiş olacaktır. 

Kısaca özetleyecek olursak uzun vadede sürdürebileceğimiz ve bu davranışların hayatımızda olması bize bir yük olmuyorsa doğru beslenme planını uyguluyoruz diyebiliriz. Diyet kavramı bir bedel ödemeyi çağrıştırdığı için çoğu zaman hayatınızda kendinize açtığınız bu sürece sağlıklı yaşam ve beslenme planı dersek sanki amacımıza daha uygun olur.

Sağlıklı mutlu günlerde buluşmak dileğiyle….

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ