HaberMatik V3.2

logo

Başkan Kılınç’tan ‘yol’ açıklaması

Başkan Kılınç’tan ‘yol’ açıklaması

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, yollarda meydana gelen tahribatlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Kılınç, açıklamasında şunları kaydetti:

“Değerli Hemşehrilerim,

Saygıdeğer Kamuoyu,

Son günlerde özellikle sosyal medyada karşılaştığımız eleştiri boyutunu aşan paylaşımlar ve belediyemize başvurarak şikayetlerini belirten vatandaşlarımızın konu hakkında yaptığı yanlış değerlendirmeler nedeniyle bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Bahse konu değerlendirmeler ve paylaşımlar nedeniyle yanlış ve eksik bilgiler vatandaşlarımız arasında hızla yayılmakta ve vatandaşlarımız yanlış yönlendirilmektedir.

Değerli hemşehrilerim,

Sizlerin teveccühü ile göreve geldiğimiz günden bu yana Anamur’un 56 mahallesine hizmet götürmeye, neredeyse unutulan kırsal mahallelerimizdeki vatandaşlarımızla hizmetlerimizi buluşturmaya, en yakın mahallemizden sorumluluk alanımızda bulunan yaylalarımıza kadar ilçemizin tamamında topyekûn bir hizmet seferberliği başlattık.

Son 4 yıl içerisinde Anamur Belediyesi’nin kurulduğu günden bu yana döktüğü asfalt miktarı kadar asfalt dökerek kelimenin tam anlamı ile hizmet rekoru kırdık.

İlçemizin en temel sorunu haline gelen bozuk yol problemini ortadan kaldırmak için yaptığımız planlamalar doğrultusunda ihaleye çıkılmadan kendi iş makinelerimiz ve kendi personellerimizle 700 kilometrenin üzerinde asfalt dökümü gerçekleştirdik.

Ancak bizim asfalt çalışmalarımızla eş zamanlı olarak başlatılan Kapalı Devre Sulama Sistemi çalışmaları, uzun yıllar boyunca vatandaşlarımızın kullanabileceği asfaltın tahrip edilerek eskisinden daha kötü duruma gelmesine neden olmuştur.

Örneğin ilçemizin en geniş yol ağına sahip mahallesi Ören’de 2020 yılında 40 kilometreyi aşkın asfalt dökümü gerçekleştirdik. Ancak bizim çalışmalarımızın hemen arkasından Kapalı Devre Sulama Sistemi için başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle Ören Mahallemize döktüğümüz asfaltın neredeyse tamamı tahrip edilerek kullanılamaz hale gelmiştir. Şehrimizin genelinde gerçekleştirilen ve henüz tamamlanmayan Kapalı Devre Sulama Sistemi nedeniyle asfalt çalışması gerçekleştirdiğimiz tüm mahallelerimizde aynı sorunla karşılaşılmaktadır.

Bu konuda hem DSİ İlçe Müdürlüğümüz hem de müteahhit firma ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Kapalı Devre Sulama Sistemi ihalesinde şartnamenin bozulan yolların müteahhit firma tarafından yeniden yapılacağı şeklinde hazırlandığını, sulama sistemi hattının döşenmesinden sonra denemelerin yapılacağını ve yapılan denemelerden sonra bozulan yolların ya müteahhit firma tarafından yapılacağını yada hangi belediyeye bağlı yol ağında ise müteahhit firma tarafından yol yapım ücretinin ilgili belediyeye ödenerek yol çalışmalarının belediye tarafından yapılacağını öğrendik.

Vatandaşlarımızın yolların bozulması ile ilgili haklı taleplerini anlayışla karşılıyoruz ancak, Kapalı Devre Sulama Sisteminin testleri yapılmadan ve müteahhit firma tarafından kazı çalışmaları sonlandırılmadan belediyemizin sorumluluğunda bulunan yollarla ilgili herhangi bir çalışma gerçekleştirilemeyeceğinin bilinmesini istiyor, tüm vatandaşlarımızdan sabır ve anlayış bekliyoruz.

Sonuç olarak kazı çalışmaları nedeniyle belediyemize bağlı yol ağlarında meydana gelen tahribatın giderilebilmesi için Kapalı Devre Sulama Sisteminin tamamlanarak testlerinin yapılması beklenmektedir. Testler tamamlandığında belediyemizin sorumluluğunda bulunan bozuk yol ağlarında alt yapı ve zemin hazırlığı çalışmaları hızlıca tamamlanacak ve vatandaşlarımız yeniden konforlu ve güvenli yollara kavuşacaktır.

Kapalı Devre Sulama Sistemi çalışmalarının yanı sıra, 21. yüzyılın Anamur’una doğalgaz getirilmesi için başlattığımız çalışmalarda doğalgaz depolama tesisi ve şehir içi iletim hattı döşeme işlerinde büyük mesafeler katettik.

Bir taraftan Antalya’dan ana iletim hattıyla ilçemize doğalgaz getirilmesi planlanırken diğer tarafta Kalınören Mahallemizde başlattığımız doğalgaz depolama alanı inşaatı ve şehir merkezinde devam eden şehir içi iletim hattı döşeme çalışmaları nedeniyle özellikle merkez mahallelerimizde büyük çaplı kazı çalışmaları yapılmakta ve ana arterler başta olmak üzere hemen her sokakta doğalgaz iletim hattı döşeme çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Bu çalışmalar nedeniyle şehir merkezimizde yollar tahrip edilmekte ve dolayısı ile vatandaşlarımız bozulan yolların acilen yapılmasını talep etmektedir.

İlgili firma tarafından hem Anamur Belediyesine hem de Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı cadde ve sokaklarda kazı çalışmaları yapılmaktadır.

Doğalgaz hattı döşeme işlemleri bitirilerek iletim hattında sızıntı ve kaçak denetimleri yapıldıktan sonra Anamur Belediye Başkanlığının sorumluluğunda bulunan bozuk yollar belediyemiz tarafından kısa süre içerisinde tamir edilerek vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

3 yıl önce Anamur Belediye Meclisinde belediyemize bağlı yol ağlarında yapılan çalışmalar nedeniyle tahrip olan yolların onarım ücretlerinin vatandaşlarımızdan katkı payı olarak tahsil edilmemesi amacıyla aldığımız karar gereği belediyemize bağlı yollarda gerçekleştireceğimiz tamir çalışmalarında vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Ancak Mersin Büyükşehir Belediyesi kazı çalışmaları nedeniyle kendisine bağlı yollarda yapılacak tamiratın masraflarını karşılamayacağını ve burada ki tahribatın doğalgaz firması tarafından yapılması gerektiğini belirtmiş, bu konuda Anamur’daki gibi vatandaşlarımızı korumaya yönelik bir çalışma gerçekleştirmemiş ve bu teklifimizi Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme bile almamıştır.

Dolayısıyla Mersin Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda bulunan yollarda meydana gelen tahribat ilgili doğalgaz firması tarafından tamir edilecektir. Tamirat işlemleri de sızıntı ve kaçak kontrollerinin tamamlanmasının ardından yapılacaktır.

Yaz döneminde yapılan kazı çalışmaları nedeniyle, çalışma yapılan bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız tozdan şikayet etmekte ilgili firma da kazı çalışmasının yapıldığı bölgelerde sulama dahil tüm tedbirleri almaktadır.

Sonuç olarak, belediyemiz Kapalı Devre Sulama Sistemi ve Doğalgaz İletim Hattı Döşeme çalışmalarından dolayı bozulan yollarda ihmalkarlık yada sorumsuzluk nedeniyle değil, mecburiyetlerden dolayı çalışma gerçekleştirememektedir.

Tüm hemşehrilerimizden bahsettiğimiz deneme ve test çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz Anamur Belediye Başkanlığı’na bağlı yol ağlarında gereken çalışmayı yapacağımızdan ve doğası, tarihi ve kültürel değerleri ile cennetten bir köşe olan ilçemiz Anamur’u büyükşehirlerde bulunan tüm imkanlarla donatılmış, modern kentler seviyesine yükselteceğimizden emin olmalarını istiyorum.”

#

SENDE YORUM YAZ