HaberMatik V3.2

logo

Anıtlı’da keşif yapıldı

Anıtlı’da keşif yapıldı

Anamur’un Anıtlı mahallesinde açılmak istenen mermer ocağıyla ilgili dava kapsamında keşif yapıldı.

Keşif heyetinin geçeği yolda ellerinde pankartlarla bekleyen vatandaşlar, mermer ocağına karşı olduklarını belirterek tepkilerini gösterdiler.

Anamur Çevre Platformu’ndan yapılan açıklamada keşifle ilgili şu bilgiler verildi:

“Anıtlı’da oldukça dik bir tepede, yerleşim yerlerinin ve tarım alanlarının hemen üstünde açılan, ruhsat sahasının teslimi yaklaşık 4,5 yıl sonra yapılan ve dolayısıyla bir yıldır faaliyette olan mermer ocağı ile ilgili olarak Mersin Valiliği tarafından 2018 yılında verilen Çed Gerekli Değildir kararına karşı Merçed, Anamur Ziraat Odası, S.S. Anıtlı Toprak Sulama Kooperatifi, SS. Çamlıpınar Köyü ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile vatandaşlar tarafından açılan dava kapsamında, 04.05.2023 günü, davacılar ile müdahil şirket vekillerinin katılımıyla, davalı idarenin yokluğunda, 7 kişilik bilirkişi heyeti ile keşif yapıldı.

Çed sahasına çıkmak zor ve tehlikeli olduğu için Yakacık ve Anıtlı  muhtarları ile Anamur Ziraat Odası Başkanlığı temsilcisi dışında çevreciler ve yöre halkı keşfe katılamadılar. Ancak çevreciler ve halk, mermer ocağına karşı tepkilerini Mahkeme heyetinin geçeceği yol güzergahında duruş sergileyerek, ellerinde taşıdıkları dövizlerle dile getirdiler.

Ruhsat sahasının içinde ve çok yakınında 1. derecede 2 adet arkeolojik sit alanı bulunması nedeniyle herkesin dikkat ve ilgiyle izlediği, yer itibariyle denetimi çok zor olan faaliyetin, iş güvenliği önlemleri alınmadan, eksik personelle sürdürüldüğü ortaya çıktı.

Faaliyet sırasında ruhsat sahasının yakınındaki evlerin hemen üzerindeki bir alana oldukça büyük bir kayanın düşmüş halkta endişe ve korku yaratmış olup,  vatandaşlar tarafından ilgili birimlere şikayette bulunulacağı öğrenilmiştir.”

#

SENDE YORUM YAZ