HaberMatik V3.2

logo

Anamurlu Avukatlar Kadına şiddete yönelik toplu basın açıklamasında bulundular

Anamurlu Avukatlar Kadına şiddete yönelik toplu basın açıklamasında bulundular

Mersin Barosu Kadın hakları merkezi 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı Uluslararası mücadele ve dayanışma günü nedeniyle Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Ülkemizde de artış gösteren Kadına şiddet olaylarına yönelik Anamur Baro Odasında,  Anamur Baro Avukatlarından oluşan bir gurup basın açıklaması yaptı.  Temsilcilik adına açıklamayı yapan Avukat Fatma Özgeriş açıklamasında şunları söyledi.

AÇIKLAMA

      1985 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım günü ‘ Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ‘ olarak ilan edilmiştir.

     Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kadına yönelik şiddet, sürekli  artış göstermektedir. Kadınlar yalnızca erkek şiddetine maruz kalmamakta aynı zamanda   erkek egemen sistemin dayattığı baskı, eşitsizlik ve hak ihlalleri ile mücadele etmek durumda kalmaktadırlar. Buna karşın kadınlar yürüttüğü mücadele nedeni ile de yargılanmakta ve idari yaptırımlarla karşılaşmaktadırlar.

       Her gün en az bir kadın cinayeti ile güne başlar olmak ve bu kadın cinayetlerini normalleştirerek toplumun duyarsızlaştırılması, faillere uygulanan cezaların yetersiz olması ve şiddet gören, tehdit edilen kadınlar için gerekli tedbirlerin alınmaması nedeni ile gerçekleşen bu cinayetler karşısında, devletin tüm organları ve yargı sisteminin sorumluluğu bulunmaktadır.

                   Şiddetle etkin mücadele yöntemlerini belirleyen ve şiddetle mücadeleyi devletin öncelikli görevleri arasında sayan, Uluslararası Hukukun en önemli kilometre taşlarından biri olan İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararının hukuken kabulü mümkün değildir.

                     Parlamento tarafından kabul edilerek iç hukukun ayrılmaz bir parçası haline gelen ve normlar hiyerarşisinde kanunlardan bile önce gelen Uluslararası İstanbul Sözleşmesi’nin tek kişi kararı ile kaldırılamayacağı açıktır. Mersin Barosu ,bir çok baro ve STK tarafından  hukuka aykırı Cumhurbaşkanlığı kararının iptali için  Danıştay’da  açılan davalar reddedilmiş olup karar temyiz edilmiştir.

                  Türkiye’nin Sözleşmeden çekilmeye yönelik  hukuka aykırı Cumhurbaşkanlığı kararının açıklanmasında bu yana artan kadın ölümleri  İstanbul Sözleşmesi’nin  önemini ve uygulanmasının gerekliliğini bir kez daha göstermektedir.

                İran’da kıyafet kurallarına uymadığı  gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alınan ve öldürülen Mahsa Amani için , Rusya-Ukrayna savaşında cinsel şiddete maruz kalan Ukraynalı kadınlar için   ,sırf ayrılmak istediği için eşi ,erkek arkadaşı tarafından dövülen ,öldürülen  Türkiye’deki kadınlar için ,yaşam tarzı sebebiyle psikolojik  ,siber  şiddete uğrayan kadınlar için kısacası hayatın her alanında , şiddetin her türlüsüne maruz kalıp şiddete uğrayan tüm kadınlar için haykırıyoruz

                Bizlerin artık, kadının yaşam hakkının ihlaline ve kadının kadın olmasından dolayı uğradığı her türlü şiddet ve ayrımcılığa tahammülü kalmamıştır. Kadını ötekileştiren, kadınların eşit ve özgür yaşam hakkına ket vuran, kadınları en temel hakkı olan yaşam hakkından mahrum eden zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz.       

                   Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un tüm şiddet mağdurları için sahada eksiksiz ve kesintisiz uygulanması için mücadele azim ve kararlılığımızdan vazgeçmiyoruz.

                   Biliyoruz ki mücadele kazandırır, İstanbul Sözleşmesi HAYAT KURTARIR,YAŞATIR!

                                                         Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi

#

SENDE YORUM YAZ