logo

ANAMUR ‘kilit’lendi, esnafın tedirginliği arttı

ANAMUR ‘kilit’lendi, esnafın tedirginliği arttı

Ülke genelinde korona virüs ile mücadele kapsamında gönüllü karantina uygulanırken esnaflar kan ağlıyor.
Korona virüsünden en çok etkilenen esnaflar “elimizden geldiği kadar tedbirlere uyuyoruz. Virüsün esnafa çok büyük bir yansıması var, bitik şuan. İleriye dönük olarak bu durum karşısında baya esnaf muhtemelen batar” diyorlar. Esnaf, tedbir kapsamında dükkânlarını kapatmanın mantıklı olduğunu söylüyor. Ancak asıl sorunun bundan sonra başlayacağı düşüncesindeler.
 Kapalı olan Esnaflar; “Önlem alınması gerekli ancak Dükkanımızın Kirası, çalışanlarımızın maaşlarını nasıl ödeyeceğiz?” diye soruyor.

İlçede faaliyette olan ancak şuan kapalı olan konuştuğumuz çoğu esnaf ise esas sorunun virüsün kontrol altına alınmasından sonra başlayacağını söylüyor.  Bugün dışarıya zaruri ihtiyaçlarımızı gidermek  için çıkmak zorunda olan vatandaşı  yüzlerine maske takarak geziyor. Herkes tedirgin ve ağızlarında tek cümle var: Korona virüsü!

 ‘ASIL SORUN SONRA BAŞLAYACAK’

Başka bir esnaf ise

 Virüs kontrol altına alınacak. Bunun zamanını bilmiyoruz. Her şey normale dönmeye başladığında iş işten geçmiş olabilir. Acil bir şekilde esnafı destekleme, koruma yolları bulunmalı. Yoksa çoğu iş yeri ayakta kalmayacağı için kapanacak. İşsizlik ordusu daha da artacak. Bu sorunları bir bütün olarak ele almak gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir yetkili çıkıp, ‘Esnafımız merak etmesin’ demedi. Banka yöntemleri çoğaltılmalı. İçimizi rahatlatacak adımlar bekliyoruz.”

#

SENDE YORUM YAZ