HaberMatik V3.2

logo

ANAMUR FESTİVALİ BAŞLADI

ANAMUR FESTİVALİ BAŞLADI

Anamur Belediyesi 14’üncü Uluslararası Kültür ve Muz Festivali Çavuşpınarı Parkı’nda gerçekleştirilen açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 Törende Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, yaptığı konuşmada, bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen festivalin 3 gün süreceğini, Festivalin amacının hem Anamur’un tarım ve kültürünü hem de turizm ve doğal güzelliklerini Türkiye’mize ve uluslararası platformda tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. Kılınç; “İlçemiz Anamur, doğal ve tarihi, kültürel değerlerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması, tarımın, özellikle muzun başkenti olan ilçemizin turizmden hak ettiği payları alır hale gelmesi, amacıyla her yıl düzenlenen Kültür ve Muz Festivali’nin, 14.sünü hep beraber gerçekleştirmekteyiz.  Yerel, sosyal, kültürel ve sportif, yarışmaları halk konserleri ile gerçekleştirdiğimiz ulusal, halk dansları gösterileri, sosyal, kültürel ve sportif yarışmaları, halk konserleri ile gerçekleştirdiğimiz 14. Kültür ve Muz festivalimizin İlçemiz Anamur’a, hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum. 82 Sosyal Tesisleri’nde devam edecek olan festivalin ikinci gününde Ahmet Şafak, üçüncü gününde ise Zara konserine tüm vatandaşları davet etti.Törene Kaymakam Bilal Bozdemir,  Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Bilal Bozdemir, Muzda Türkiye’nin 3’te birini, Mersin’in ise yüzde 52’sini Anamur ve Bozyazı’nın ürettiğini söyledi. Bugün itibarı ile Anamur’un sadece Türkiye’nin muz üretiminin üçte birini karşıladığını kaydeden Kaymakam Bozdemir, bunun Mersin genelinde de yüzde 55 oranında olduğunu söyledi. Bunu çilek ve son dönemlerde de avokadonun takip ettiğini belirten Bozdemir, ileride sadece Kültür ve Muz Festivali değil, adının Anamur Kültür, Muz ve Çilek Festivali olabileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Anamur Belediyesi Kültür Müdürlüğü Folklor ekibi, Azerbaycan folklor ekibi, Malatya Halkeğitim Merkezi Müdürlüğü Halkoyunları ekibi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkoyunları ekibinin gösterileri festivale renk kattı. Azerbaycan ekibi ekip arkadaşları ile kurduğu insandan kulede Türk Bayrağı ve Kardeş Azerbaycan bayrağını birlikte açtılar. Malatya Halkoyunları Halaybaşı İbrahim Öztürk ise önce halay davullarının üzerine çıkarak Bayrağımızı açtı, sonra da öperek Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a takdim etti.

#

SENDE YORUM YAZ

https://www.anamurgundem.com.tr/wp-admin/themes.php?page=hm_theme_options