HaberMatik V3.2

logo

Anamur da 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Tüm yurtta olduğu gibi coşkulu kutlandı

Anamur da 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yılı Tüm yurtta olduğu gibi coşkulu kutlandı

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende Kaymakam Bilal Bozdemir, Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Atatürk Anıtına, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunduğu törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Binbaşı Selahattin Onur yaptı. 30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yıldönümünü coşkuyla kutlamanın onurunu ve haklı gururunu yaşadığımızı ifade eden binbaşı Selahattin Onur; “Yedi düvele karşı kazanılan Çanakkale Zaferinde, Türk milletinin vatan sevdasından, hiçbir gücün üstün olmadığını gören büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, Mondoros ve Sevr’e dayanarak yurdun dört bir tarafına saldıran işgalcilere karşı, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak bağımsızlık kıvılcımını ateşlemiş, Milli Kurtuluş mücadelemizi başlatmıştır.” Dedi.

30 Ağustos’un, Milli Kurtuluş Savaşı’mızı taçlandıran bir zafer olduğunu ve Türk ulusuna, Türk silahlı Kuvvetler Günü olarak armağan edildiğini kaydeden Binbaşı Selahattin Onur; “Türk Milletini Kutsal Anadolu topraklarından kazıyıp atmak gayesi ile her türlü kirli oyunu sahneleyen şer güçlere, Türk’ün azap verici tokadı, 30 Ağustosta, Dumlupınarda, elde edilen muazzam zafer ile atılmıştır.” Şeklinde konuştu. Bu zaferle planlanan tüm senaryoların Kocatepe de yırtıldığının altını çizen Onur konuşmasının devamında; “ 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 100. Yıldönümünde, herkes bilmelidir ki; taksim edilecek vatan toprağımız, bölünecek milletimiz, çizilecek sınırımız, parçalanacak devletimiz asla olmamıştır, olmayacaktır. Bunun hilafına atılacak her adım, yapılacak her eylem, bu kutlu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüreğinden fışkıran vatan ve bayrak sevdasına çarparak yok olacaktır.” Dedi. Tören, Anamur Anadolu Lisesi öğrencileri Gaye Bekar ve Eren Yıldırım’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili okudukları şiirlerle sona erdi.

#

SENDE YORUM YAZ