logo

Akkuyu’da korkutan patlama

Akkuyu’da korkutan patlama

Akkuyu Güç Santrali bünyesinde çalışanlara konaklama tesisleri yapımı kapsamında Büyükeceli mahallesinde saha açılımı yapılmak üzere şiddetli dinamit patlatılması yapıldı.

Büyükeceli mahallesinde yaşanan patlamadan sonra evinin balkonundan dev bulut dalgasını çeken bir vatandaş tepkisini “Yine Büyükeceli’de dinamit patlaması. Bu defa çok büyüktü, inanılmaz büyüktü. Kapılar, pencereler ev oynadı. Keşke burada olsaydınız da görseydiniz. Hem de bu saatte yani saat 5’ten sonra. Olacak iş değil. Herkes evdeyken” sözleriyle dile getirdi.

 “MERSİNLİNİN HUZURU KALMADI”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, patlamanın neden kaynaklandığı konusunda Kaymakam ve Büyükeceli Jandarma Komutanı ile görüşmesine ve kendilerinin olay yerinde olmasına rağmen bilgi alamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Nükleer Santral inşaatının başlamasından bu yana bir türlü sıkıntılar sona ermedi. Gerek zemininde meydana gelen çatlaklar gerekse de meydana gelen patlamalardan dolayı çevre halkının, Mersinlinin huzuru kalmadı. Yöre halkı panik halindedir. Bölge halkımızın evlerinin camları, duvarları, kapıları yıkıldı. Her taraf binlerce cam kırığı ile dolu. Yazlıklarında bulunan vatandaşlarımız korkudan evlerin dışına çıkıp sahile hücum ettiler. Mersinliler artık bu sıkıntıları yaşamak istemiyor. Mersin halkı, hemşerilerim bu topraklarda bu tehlike altında yaşamak istemiyor. Mersinliler olarak bizler bu bölgede Nükleer Santral istemiyoruz.”

KIRILAN CAMLARIN GÖRÜNTÜSÜNÜ VATANDAŞLAR PAYLAŞTI

Bu arada CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise patlama sonrası vatandaşların evlerinde meydana gelen hasar ile ilgili bir görüntü paylaştı. Bir vatandaşın evinde yaşanan hasar görüntüsüne Antmen “Mersin Büyükeceli’de Akkuyu Nükleer İnşaatının yanındaki yol yapım çalışmaları esnasında yaşanan dinamit patlamaları esnasında onlarca ev hasar gördü. Dinamit patlamalarını yapan Akkuyu Nükleer İnşaatını yapan taşeron firmalardan birisi olduğu bilgisi var” dedi.

 “86 EV HASAR GÖRDÜ”

Antmen, dinamit patlamaları esnasında 86 evin hasar gördüğünü ileri sürerek “Bazı vatandaşlar yorganları siper ederek yaralanmadan kurtulduklarını söyledi” dedi.

VALİLİK: ZARARLAR TAZMİN EDİLECEK

Mersin Valiliği Akkuyu Nükleer Güç Santrali yapımında gerçekleşen planlı patlama ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Zarar tespit çalışmaları için komisyon kurulduğu ifade edilen açıklamada, vatandaşların zararlarının tazmin edileceği bildirildi.

 Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

İlimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecektir.

Patlatma ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’ndan bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ