logo

Soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilecek

Soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilecek

Anamur Ziraat Odası, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve üretici Mehmet Günay, soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirmek üzere işbirliği protokolü imzaladı.

Anamur Ziraat Odası Başkanlığı’ndaki imza törenine Enstitü Müdürü Cengiz Türkay, Oda Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ve üretici Mehmet Günay katıldı.

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, protokol kapsamında soğuğa dayanıklı muz çeşidi geliştirilmek için çalışmalar yapılacağını belirterek, “Özellikle açıkta yapılan muz yetiştiriciliğinde kullanılacak bu çeşitte başarı sağlanması halinde üreticilerimiz artan muz serası yapım maliyetinden kurtulacak. Muz bitkisinin soğuğa karşı dayanıklılığı az olduğu için sadece belli bölgelerde yapılan açık muz üreticiliği artacak. Bu sayede bölgemizdeki muz tarımına ve maddi olanakları kısıtlı üreticilere de önemli katkı sağlanacak” dedi.

Gümüş, Protokolün imzalanmasındaki katkılarından dolayı üretici Mehmet Günay ve  Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Türkay’a ve Alata’nın bağlı bulunduğu Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik’e teşekkür etti.

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ