logo

Ören Antik Kenti restore edilecek

Ören Antik Kenti restore edilecek

resim033Mersin Vali Yardımcısı M. Suphi Olcay, Anamuryum Antik Kenti’nin restore edilerek güzel bir görüntüye kavuşacağını gezmeye gelen misafirlerin rahat gezilebilme imkânının sağlanacağını söyledi.

Konu ile ilgili olarak Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir proje  sunduğunu ve ihaleye çıkılarak ilk etapta bakanlık tarafından 2013 yılı içerisinde kullanılmak üzere 100 bin lira ödenek ayrıldığını kaydeden Vali Yardımcısı M. Suphi Olcay,  Restorasyon çalışmaları kapsamında  Anamuryum Antik Kenti girişindeki meydana içerisinde tuvaletin de olacağı dinlenme yeri yapılacağını söyledi.

M. Suphi Olcay, Kuzey kısımdaki yamaçta bulunan tonozlu yapıların arasında yaya olarak gezilebilmesi için yollar yapılacağını da sözlerine ekleyen Olcay, “Bunlar projelendirildiği zaman zor işler değil. Daha önceki görev yerlerimizde de bu tür çalışmaları yaparak halkımızın hizmetine sunduk. Ören Antik Kentini de bu çalışma ile turizme açarak gelen misafirlerimizin ve halkımızın daha rahat gezebilmelerine imkan tanımış olacağız.” Dedi.  Restore çalışmalarının Anamur Mamure Kalesini de içerisine alarak genişletilebileceğini söyleyen Olcay, Anamuryum Antik Kenti’nin, denizden gelecek olan dalgalardan korunması için denize kazıklar çakılarak koruma yapılması içinde Demir Yolları Limanlar ve Hava Meydanları Genel Müdürlüğüne de yazı yazdıklarını bununda en kısa zamanda sonuçlanarak tarihi yapıların koruma altına alınacağını söyledi. resim034resim035

#

SENDE YORUM YAZ