logo

Muz üreticilerinin bilboard tepkisi

Muz üreticilerinin bilboard tepkisi

Anamur’da dün güne gümrük vergisine indirim haberiyle uyanan muz üreticileri, bugün de billboardlarda yer alan bir uyarıyla güne başladı.

Bilboardlardaki ilanda, Azman fidanı üretimi ve satılması konusunda yetkili olduğunu belirten bir firmanın, kendileri dışında üretim ve satış yapılmasının suç oluşturduğu ve cezası olduğuna yönelik uyarısı yer aldı.

Billboard ilanına tepkiler sosyal medyada hızla yayılırken, Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Feyzi Türkay, yaptığı yazılı açıklamayla bu ilanın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Türkay, açıklamasında şunları kaydetti:

“Antalya merkezli fide üreticisi bir firmanın ilçemiz Anamur’da bulunan billboardlarda, Anamurlu muz üreticilerini ve fide üreten çiftçilerimizi tehdit edermişçesine reklam yayınlaması bu açıklamanın yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Ülkemizin muz ihtiyacının yarısını karşılayan ilçemiz Anamur’da fide üreticisi bir firma, billboard kiralayarak ‘’Azman muz çeşidinin GrowMUZ dışında üretilmesi, satılması, çoğaltılması veya başka yerden satın alınması kanuna aykırıdır, suçtur, hapis cezası vardır’’ şeklinde üreticilerimizi kendisinden fide almaya zorlayan, hatta tehdit eden bir dil kullanmış, aklı sıra fide üretimi yapan Anamurlu çiftçilerimizi korkutarak fide piyasasında tekelleşmeyi ve çiftçimizi kendisine mecbur bırakmayı hedeflemiştir.

Bu açıklama, tavır ve ifadeler Anamurlu üreticilerimiz tarafından kabul edilemez bir durumdur.

Anamur Muz Üreticileri Birliği’nin tüzüğünde yer alan ve kuruluş amaçlarından birisi olan ‘’5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanununda ön görülen muz üretimini talebe göre planlamak, ürünün kalitesini denetlemek ve iyileştirmek, birlik aracılığıyla pazara geçerli norm ve standartlara uygun ürün pazarlamak, ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama gücünü arttırıcı tedbirler almaktadır.’’ ifadesine istinaden, MUZBİR’in fide üretimi yapan çiftçilerimizden, ürettikleri fideleri alıp sertifikalandırarak yine üreticilerimize satmasında yasal olarak bir engel yoktur.

Fide üretimi yapan çiftçilerimizin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Zira MUZBİR fide üretimi ve satışı ile ilgili çiftçilerimize aracılık edecek ve hiçbir üreticimizin mağdur olmasına müsaade etmeyecektir.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ