logo

MERÇED: ‘Halk ranta karşı bilinçlendi’

MERÇED: ‘Halk ranta karşı bilinçlendi’

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED Anamur Temsilciliği, Korucuk mahallesinde açılması planlanan mermer ocağıyla ilgili keşif sırasında rant hedefli doğa talanına karşı halkın bilinçli bir şekilde itiraz ettiğini belirterek, bu itirazın çok değerli olduğunu kaydetti.

Temsilcilikten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anamur Korucuk Köyü sınırları içerisinde kurulmak istenen mermer ocağı için Mersin Valiliği tarafından verilen ‘’ÇED Gerekli Değildir’’ kararına karşı MERÇED ile birlikte Korucuk ve Ovabaşı Köy Muhtarları tarafından Mersin İdare Mahkemesi’nde açılan davanın keşfi 16.07.2020 tarihinde yapılmıştır. Yöre halkının, siyasi parti temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve üyelerinin izlemek için hazır bulunduğu keşifte gördüğümüz kadarıyla, artık halkımız, rant hedefli doğa talanlarına karşı durma bilincindedir ve yaşam alanlarını savunmaktadır.

Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi, Anamur’un en güzel köylerinden birisi olan Korucuk Köyü’nün de barındırdığı tarihi ve doğal değerler ne yazık ki rant hırsıyla gözü dönmüş madencilerin umurunda değildir. Mermer ocağından doğrudan etkilenecek kadar ruhsat sahasının hemen yanındaki Korucuk Köyü ile daha kalabalık bir nüfusa sahip Ovabaşı Köyü’nde yaşayan insanlar da madencilerin umurunda değildir. Çünkü gözleri, paranın renginden başka bir rengi tanımamakta, kulakları para sesinden başka ses duymamaktadır. Ne Ağustos böceğinin ya da kurbağanın sesi, ne sandal çileği ya da hayıt çiçeğinin rengi onlar için bir anlam ifade etmemektedir.  Maden işletmecileri için, tüm canlılara, bakteri ve virüslere bile kucak açan, üzerinde ekosistemler yaratan toprağın da değeri yoktur. Onların tek isteği, bizlerin ‘’ANA’’ dediği toprağın altında yatan maden, mermer ya da paraya dönüştürülebilecek herhangi bir şeye sahip olmaktır. Yerin altındakileri çıkarıp paraya dönüştürerek mutlu olacağını sanan maden işletmecileri için, kendi çocuklarının dahi değeri, onlara gelecekte yaşanabilir bir Dünya, temiz bir çevre bırakma kaygılarının olmadığı gün gibi ortadadır.

Hiçbir şeyin değerini bilmeyen rantçılara geçit veren sistemin nasıl bu hale geldiği ise sorgulamaya değer bir durumdur. Ancak, sistemin bu hale gelişinde hepimizin ortak sorumluluğu vardır. ‘’ Bize dokunmayan yılan, bin yaşasın’’ diyerek görmek, duymak ve bilmek istemediğimiz hangi olumsuzluk varsa; bugün burnumuzun dibinde bitmiş ve yaşam alanlarımızı, hatta yaşamımızı tehdit eder hale gelmiştir. Bugün Korucuk Köyü’ne birden çok mermer arama ruhsatı verilmesi, Isparta’nın Sütçüler Köyü’nün mermer ocakları talan edilişine, kömür ocağı işletmek için Ilgın halkının yurtlarından sürülmek istenmesine ya da Kaz Dağları’nın altın için oyuluşuna sessiz kalışımızdandır. Denizimize 7 tane balık çiftliği ile saldırmalarının nedeni ise, Ege Denizi balık çiftlikleri ile kirletilirken, Egelilerin çığlığını duymayışımızdandır.

Ne yazık ki, ülkemizin her köşesi rant saldırısı altındadır ve artık yerin üstündekilerin değerini bilen, doğa olmazsa yaşayamayacağının farkında olan insanlar, gözü dönmüş madencilere ya da diğer rantçılara karşı yaşam alanlarını savunmaktadırlar.

Dünya, rant ya da daha çok gıda uğruna insanlarca doğaya ve yaban hayatına müdahalelerde bulunulduğu için ekolojik ve iklimsel kriz içindedir. Doğal alanları, son yıllarda yoğun saldırı altında olan ülkemizde de ekolojik ve iklimsel kriz yaşanmaktadır. Denizinden ormanına, akarsuyundan gölüne, denizdeki kaplumbağasından, dağdaki geyiğine kadar her yönüyle saldırı altında olan Akdeniz Bölgesi’nde artık hortumlar daha şiddetlidir, sıcaklıklar daha yüksek ve uzun sürelidir. Bir yandan yağışlar azalırken, diğer taraftan sel baskınları artmaktadır ve bu durum bizleri çok endişelendirmektedir.

 Bir bölge içerisinde bulunan canlı ve cansız varlıkların karşılıklı oluşturdukları ekosistem bir düzeni ifade eder ve her ekosistem diğeriyle etkileşimdedir. Bunlardan birine yapılan müdahale sonucunda, diğer ekosistemler de bozulmaktadır. Eğer ki, Korucuk Köyü’nde kurulmak istenen mermer ocağı açılırsa, Anamur’da zaten bozuk çalışan tüm ekosistemler daha da bozulacaktır. Bu bilinçle doğaya sahip çıkmak için, Korucuk ve Ovabaşı Köyleri’ne destek veren herkesin çabası, katılımı çok değerlidir. Bu değeri bilenler sadece Korucuk ve Ovabaşı halkı ile bizler değil, tüm Anamur halkıdır. Bu nedenle mermer ocağı keşfine gelerek Korucuk ve Ovabaşı halkının yanında olan, korkmadan ‘’Ranta ve rantçılara hayır!’’ diyen herkese, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ve üyelerine, siyasi parti temsilcilerine ve özellikle sağlığı bozuk olmasına rağmen sıcağı, yorgunluğu hiçe sayıp oraya gelen güzel insanlara çok teşekkür ederiz.”

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ