logo

Kılınç: ‘Anamur’u geleceğe hazırlıyoruz’

Kılınç: ‘Anamur’u geleceğe hazırlıyoruz’

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, hem söz verdikleri çalışmaları yaparak hem de yeni projeler üreterek ilçeyi modern bir tarım ve turizm kenti olarak geleceğe hazırladıklarını söyledi.

Kılıç, Anamur Gündem Gazetesi Sahibi Muharrem Garip’e yaptığı açıklamada, pandemi dolayısıyla yaşanan zor sürece rağmen vatandaşlara verdikleri sözleri yerine getirebilmek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

“YIL SONUNA KADAR 100 KM ASFALT HEDEFİNİ AŞACAĞIZ”

Anamur’da yol sorununun öne çıktığını vurgulayan Kılınç, “Sorumluluk sahamızda geniş bir yol ağı var. Vatandaşlarımız da bizden en çok yolların asfaltlanmasını talep ediyor. Bu konuda Nisan ayında başlattığımız çalışmalara ara vermeksizin devam ediyoruz. Aciliyeti olan bölgelerden başladık ve şimdi yukarı mahallelerimize doğru çıkıyoruz. Bir yılda bitmesi mümkün değil. Ancak biz bunu zamana yayarak tamamlamayı hedefliyoruz. Çalışmalarımıza baktığımızda bu yılsonuna kadar koyduğumuz 100 kilometre asfalt hedefimizi aşacağız. Muz seralarının arasındaki yolları dahi yapacağız. Ancak vatandaşlarımızdan biraz sabır istiyoruz” dedi.

“İÇME SUYU PROJESİ VE DOĞALGAZ 2021 YILINDA İHALE EDİLECEK”

Anamur’un bir başka önemli ihtiyacının da içme suyu olduğunu ve bu projenin gerçekleşmesi için önemli aşama kaydettiklerini ifade eden Kılınç, şunları söyledi:

“Sugözü’ndeki kaynaktan ilçemize içme suyu sağlayacak proje için çalışmalarımızı Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütüyoruz. Bu konuda birkaç kez Ankara’da yetkililerle görüşmelerimiz oldu. Önemli aşama kaydettik. 2021 yılında projenin ihalesinin yapılmasını ve çalışmaya başlanmasını hedefliyoruz.”

Doğalgaz projesinin proje ihalesi yapıldı ve çalışmaları devam ediyor. Manavgat, Alanya ve Gazipaşa ile birlikte ilçemize doğalgaz gelmesi için bu projeyi oldukça önemsiyoruz.”

“ALTERNATİF ÜRETİME FİDAN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Kılınç, muz ve çilek üretimiyle adını duyuran Anamur’da üreticilerin son yıllarda alternatif ürünlere de yöneldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Üreticilerimiz muz üretimine uygun olmayan arazileri başta avokado olmak üzere zeytin, ceviz ve badem dikerek değerlendiriyor. Biz de belediye olarak vatandaşlarımıza katkı sunmak amacıyla ‘çekirdeği getir, fidanı götür’ sloganıyla 10 bin avokado ve 20 bin zeytin çekirdeğini ektik. Ceviz ve badem çekirdeklerini de ekiyoruz. Ürettiğimiz fidanları vatandaşlarımıza dağıtarak hem ilçemizin daha yeşil olmasına hem de alternatif ürünlerin üretimine destek olacağız. Diğer taraftan da geleneksel ürünlerimizin yaşatılmasına katkı yapmış olacağız. Bu çalışmamıza çekirdek getirerek vatandaşlarımızın daha fazla dahil olmasını istiyoruz.”

“GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ”

Anamur’da güneş enerjisinden elektrik üretmek üzere bir çalışma başlattıklarını vurgulayan Kılınç, “Kapalı pazar yerimizin üstüne monte edeceğimiz güneş panellerinden elektrik üretmek için bir projemiz var. Bununla ilgili çalışmalarımız ilerliyor. Yılsonuna kadar ihalesini yapıp çalışmayı başlatacağız. 2021’in ilk aylarında projeyi bitirerek kendi elektriğimizi kullanmayı hedefliyoruz. Anamur Belediyesi’nin bu elektriği kullanarak tasarruf sağlamasını amaçlıyoruz” dedi.

“ANAMUR’U GELECEĞE HAZIRLAMA VİZYONUYLA HAREKET EDİYORUZ”

Vatandaşların taleplerini karşılamanın yanı sıra ilçeyi geleceğe hazırlama vizyonuyla da hareket ettiklerini belirten Kılınç, “Gazipaşa Havalimanı’na yakınlığı ve Akdeniz Sahil Yolu’nun da bitirilmesiyle ilginin her geçen gün artacağı ilçemizi bu gelişime hazırlama vizyonuyla hareket ediyoruz. Anamur’un, suyu damacana tadında olan, doğalgaza kavuşmuş, asfaltsız yolu kalmayan, ülkemizin en temiz denizine insanların rahatça girebildiği, alternatif tarım ürünlerinin üretim merkezi ve turizmde de ülkemizin yeni gözbebeği olması için gece gündüz çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ