logo

Jeotermal serada saksıda muz yetiştirdiler

Jeotermal serada saksıda muz yetiştirdiler

Uşak’ın Banaz ilçesinde 1000 metre rakımdaki jeotermal serada topraksız tarım yöntemiyle yetiştirilen muzların hasadı yapıldı.

Uşak’ın Banaz ilçesinde yaklaşık 1000 metre rakımdaki jeotermal serada topraksız tarım yöntemiyle yetiştirilen muzların hasadı yapılıyor. İlçede kurulu seralarda domates ve çilek üretimi yapan Birlik Ziraat firması yetkilileri, deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikteki Hamamboğazı bölgesinde jeotermal su ile ısıtılan ve topraksız tarım yöntemleri kullanılan seraya mart ayında 30 muz ağacı dikti. Firma yetkilileri, meyve veren ağaçlardan hasada başladı.

Hasada katılan Vali Funda Kocabıyık, Uşak’ın iklim ve toprak özellikleri bakımından tarıma çok elverişli bir bölge olduğunu söyledi. Hamamboğazı bölgesindeki sıcak su kaynaklarının serada tarım yapılmasını kolaylaştırdığına dikkati çeken Kocabıyık, şöyle konuştu:

“Biz şimdi burada 30 ağaçtan muz hasadını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de bir ilk yapılıyor burada. Öncelikle buranın rakımı 1000. Bu rakımda ilk defa muz üretimi gerçekleştiriliyor. Onun yanında jeotermal kaynaklarla ve topraksız olarak muz üretimi yapılıyor. Bunlar çok önemli. Biz üreticilerimizi her zaman destekliyoruz. İnşallah daha da ileri gidilir. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

İlk hasattan elde edilen 1350 kilogram ürünün İstanbul’a satışının yapıldığı belirtildi.

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ