logo

Fidan konusu çiftçiye kambur oldu

Fidan konusu çiftçiye kambur oldu

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, geçtiğimiz yıl bir firmanın ilçede billboardlarda muz fidanı üretimi ve satmaya yetkili olduğunu ilan etmesinin çiftçinin sırtına kambur olduğunu söyledi.

Gümüş, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ekilmedik arazi kalmayacak’ dediğini, Tarım Bakanlığı’nın ise gelecek yıl muz ithalatını sonlandırmayı hedeflediğini belirterek, şunları söyledi:

“Biz daha çok üretim yapmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak isterken, bir firmanın parasına güvenerek ortaya çıkıp ‘Muz fidanını sadece biz üretebiliriz. Bizden satın alabilirsiniz’ demesini kabul edemeyiz. Buna izin vermeyeceğiz. Anamur Bozyazı Ziraat Odası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Tarım Bakanlığı çiftçinin yanındadır, arkasındadır.”

Çiftçilerin artık bilinçlendiğini ve haklarını savunacağını ifade eden Gümüş, şöyle devam etti:

“Çiftçilerin çocukları okudu, ziraat mühendisi, avukat oldu. Biz artık neyin ne olduğunu biliyoruz. Artık çiftçinin sırtından bu kambur kaldırılmalıdır. Kendi başlarına Anamur’a gelecekler, ‘fidan üretemezsiniz, fidan satamazsınız’ diyecekler. Böyle bir şey yok. 40 yıldır neredeydiler? Biz haklarımızı savunacağız. Hukuka da güveniyoruz. İhtiyaç olursa firmadan da fidan alırız. Firmanın varlığından rahatsız değiliz. Ama onlar da bizim varlığımızdan rahatsız olmasınlar. Çiftçinin bir üretim yöntemi var, değiştirmeye kalkmasınlar.”

Gümüş, sözlerinin sonunda tüketicilere yerli üretim ürünleri satın almaları çağrısında bulundu.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ