logo

Büyükşehir belediye meclisi toplandı

Büyükşehir belediye meclisi toplandı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Eylül Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nde partili ve yakınlarının işe alınmasına yönelik iddialar üzerine, “Bakın ben ‘istediğimi çalıştırırım’ demiyorum. ‘İster kızımı, ister oğlumu, ister yeğenimi çalıştırırım’ demiyorum. Böyle bir hakkım falan filan yok. Bu ahlaken doğru bir yaklaşım değil. Bunu ben yapamam” dedi. Geçmiş dönemdeki yönetime borçlanma konusunda sıkıntı yaratılmadığına değinen Seçer, “175 milyon lira para kullandırıp bir firmaya ödeten Meclis’tir geçtiğimiz Meclis. Maşallah bu dönemki Meclis, bizim gözümüzü açtırmıyor” diye konuştu. Seçer, 1 milyar liraya yakın borcu 2.5 yılda ödediklerini vurguladı.

Nüfusu 25 bin üzerinde olan belediyelere barınak yapma zorunluluğu

Temmuz ayında yürürlüğe giren Hayvan Hakları Kanunu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Seçer, “Resmi Gazete’de Hayvan Hakları Kanunu ile ilgili bir mevzuat yayınlandı. Orada belediyelerimizi ilgilendiren önemli bir konu var. Yeni yasada değişikliği ile nüfusu 25 binden fazla olan belediyeler 2024 sonuna kadar, nüfusu 75 binden fazla olan belediyeler 2022 yılının sonuna kadar barınak yapma zorunluluğu var bu düzenlemeyle. 25 binin altında olan belediyeler ise sorumluluk alanındaki hayvanları toplayarak en yakın hayvan barınaklarına göndermekle yükümlü kılındı bu yasal düzenlemeyle. Sokak hayvanları kontrolden çıktığı zaman sorunlar yaşayabiliyoruz. Yarın bir gün hayvan vatandaşa hırladı diye sizin de kapınızı müfettiş çalıp ifadenizi almasın” diye konuştu.

“Bunlar doğru üsluplar değil, yapmayın”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak’ın mahalle ziyaretlerinde Büyükşehir bürokratlarını  arayarak konuşmaları hoparlöre almasını da doğru bulmadığını ve suç olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Bir de Sayın Gültak bir ricam olacak. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. Mahallelere gidiyorsunuz ya, şunu yapmayın; bürokratların onuru inciniyor. Biz de siyasetçiyiz. Siz bunu yapıyor musunuz? Beni arayıp megafon açıyor musunuz, dinletiyor musunuz? Bu çok doğru bir şey değil. Hiçbir belediye başkanını şikayet etmiyor ama Gültak sizi şikayet ediyor bürokratlar. Bunu lütfen yapmayın. Bu insanların da izzeti nefsi var. Orada oturuyor muhtarla; ‘söyle bakalım bana genel müdür vekili siz burayı ne zaman yapacaksınız? Bunlar doğru üsluplar değil, yapmayın. Arayın, davet edin. Siz gitmeyin, davet edin. Bir tane davetinize icabet etmeyen bürokrat olursa lütfen benim haberim olsun. Buna kimsenin hakkı yok, gelirler sizleri bilgilendirirler. Bu doğru bir şey değil, şık bir şey değil. İki insan arasında konuşulan, siz suç işliyorsunuz. Doğrular neyse onları konuşacağız” diye konuştu.

“Ferat Başkan biz Ankara’ya beraber gitmedik mi?”

Tahsisler üzerine de Meclis’te yapılan açıklamalara ilişkin genel bir değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, “‘Bizim gücümüz nedir ki?’ dediniz. Sizin gücünüz zaten sadece bana yetiyor. Hükümete yetmiyor, değil mi Sayın Topkara? Tahsisler için ben de çırpınıyorum. Ben de her şeyi yapmaya gayret ediyorum. Ferat Başkan biz Ankara’ya beraber gitmedik mi? Hangi konu için gittik? Sizin düzenli depolama tesisi için. Katı atık depolama tesisi bir de Otluca. İkisi de hayati önem taşıyor dedik. JICA paketinde çıkacak demediler mi? İller Bankası Genel Müdürü demedi mi? Buyurun Cumhur İttifakı’na mensup Ferat Başkanımız burada. Biz de döndük geldik. Geçtiğimiz hafta MESKİ gitti, dediler ki; ‘Biri tamam, diğeri yok’. Niye diğeri yok? Cumhur İttifakı’na mensup belediye başkanı olsaydım, kaldırır telefonu ‘Niye yok?’ derdim. Ama şimdi benim de gücüm size yetiyor, ‘Niye yok?’ Siz bir arayıp sorun. Anamur’da MHP’li belediye yok mu? AK Partili belediye yok mu? Aydıncık’ta, Bozyazı’da MHP’li belediye yok mu? Verselerdi efendim. Yıllardır bekliyor proje. Ben dün kaynağına kadar gittim Anamur’da. Çaltıbükü’ne kadar, suyun kaynağına kadar gittim. Verin kardeşim, ben yapmak istiyorum. Ben kaçmıyorum ki işten” diye konuştu.

“175 milyon lira para kullandırıp bir firmaya ödeten Meclis’tir geçtiğimiz Meclis”

TV ekranlarında söylediği sözleri Meclis’te de söylediğini dile getiren Başkan Seçer, şu ifadeleri kullandı:

“Bana yardımcı olduğunuz konular var. Bunu da söylüyorum. Bire bir de hepinizin değerli insanlar olduğunu, ilişkilerimizin son derece iyi olduğunu da söylüyorum. Bunu da televizyon ekranlarında söylüyorum. Hepinize saygı, sevgi duyduğumu her yerde söylüyorum. Onları görmüyorsun ama senin işine gelmeyen tarafı ‘Şak’ diye onun fotoğrafını çekiyorsun. Onun da fotoğrafını çek Sayın Topkara. Bakın engelleme yoksa biz söylemeyiz. Şimdi ben bugün komisyona yine hakkım olan, zaten şu anda yargıya gittik. Keşke geçtiğimiz yıl gitseydim. Bugün elimde evrak olaydı. Onu da benim hatam olarak kendime kızıyorum. Yargı benim lehime kara verecek. Sen bana bütçeyi onayladın. O borçlanma yetkisini vermek durumundasın hukuken. Bakın başka da bir şey söylemeyeceğim. Diğer konularını bırakıyorum işin. Ama vermiyorsun, bunun adı ne? İşte sen söylüyorsun Lamos Köprüsü. Ben ne dedim? O bölgeden bana oy çıkmıyor mu dedim. ‘İhtiyaç var’ dediniz ‘tamam’ diyorum. Anamur, benim kalem mi yani tabiri caizse siyasi kalem mi? %50, %60 oy mu çıkıyor oradan? Ama ihtiyacı var Anamur’un buna. Onun için ben koşturuyorum. Yapmayın bunu. Geçen dönem burada Meclis üyelerimiz var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Meclis üyeleri var, o dönemin il başkanı var. Maşallah güzel trafik polisliği yapılmış kimseye ‘Dur’ denmemiş. Gelene ‘Geç’, gidene ‘Geç’. Kimse dememiş ki bu kadar parayı ne yapıyorsun? 2018’in 12’nci ayında geçtiğimiz döneme 175 milyon lira para kullandırıp bir firmaya ödeten Meclis’tir geçtiğimiz Meclis. Maşallah bu dönem ki Meclis, bizim gözümüzü açtırmıyor.”

“2.5 yılda 1 milyara yakın borç kapattık”

2.5 yılda 1 milyar liraya yakın borcu kapattıklarını ifade eden Seçer, “Şimdi, eskiyi öde ama yeni yaptıklarına yok. Ne olacak? Yıl bitecek, 5 yıl bitecek, eskinin borcu da bitecek Vahap Seçer geriden kalan borçları ödeyecek. Sadece banka borcu 1 milyar 561 milyon lira. 1 milyar liraya yakın para ödedim. Bu yıldan sonra rahatlıyorum çok şükür. Ben 1 milyar liraya neler yapmazdım? Erdemli’yi daha da ihya ederdim. Anamur’u, Tarsus’u, Çamlıyayla’yı, Mut’u, Gülnar’ı, Silifke’yi; her tarafa yol yapardım. Ne oldu? Para ödüyorum. Ödeyeyim, bari yarısını verin. Hem ödetin bana eski faturayı, yapma Sayın Topkara. Siz siyasi olarak deneyimlisiniz. Şimdi bu adalet diyorsanız hiç lafım sözüm yok” diye konuştu.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ