logo

Anamur’da salep üretimi artıyor

Anamur’da salep üretimi artıyor

Hem lezzetli hem de şifalı bir soğanlı bitki olan ve doğal ortamdan toplanarak satılması yasak olan salep tarımı ülkemiz için ciddi fırsatlar içeriyor. Yabani orkide olarak da bilinen salep üretimi için çok uygun olan Anamur ise bu anlamda öne çıkıyor. Anamur’da ekimi yapılan salep miktarı bir yılda 66 kat artış gösterdi.

Yabani orkide olarak da bilinen salep, dondurma, tatlı yapımında kullanıldığı gibi, Anadolu kültüründe kış mevsiminin geleneksel içeceğidir… Lezzetli olduğu kadar şifalı da olan salep, Akdeniz coğrafyasına özel bir soğanlı bitkidir. Nesli tükenmekte olan salep, AB ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede doğal ortamından sökülmesi ve satılması yasak bir bitkidir. Ancak son zamanlarda salep tarımı yapılması konusunda önemli gelişmeler kat edilmiştir. Türkiye salep yetiştirme konusunda çok özel bir durumdadır ve dünya ülkelerinden gelerek piyasa değerinin çok üzerinde rakamlar teklif edilerek ülkemizin salep soğanlarının yurt dışına çıkarılması sağlanmaktadır. Oysa bu ülkemizin salep tarımı ve ticaretindeki üstünlüğünün tehdit edecektir. Salep katma değeri çok yüksek bir bitkidir.

Anamur’da salep üretimi konusunda çalışmalar yapan Safiye Derya, 2019 yılında Anamur’un Akarca mahallesinde 30 kg tohum ile üretime başladığını belirterek şunları söyledi:

“1 yıl içerisinde o kadar başarılı sonuçlar aldık ki bizi izleyen pek çok çiftçi kardeşimiz bu değerli soğanın ekimine başladı ve 1 yıl içinde Anamur’daki salep ekimi tam 66,6 kat artış göstererek 2.000 kg’a yükseldi. Buna ek olarak 1000 kg fide de deneme üretimi yapmak isteyen çiftçilerimize ulaştırdık. 29 ilimizde, 0-1500 metre arasındaki yükseklikte çok sayıda ekim yaptırdık. Ekimlerimiz Ocak ayı sonuna kadar devam edecek. 2021 yılında salep ekimi konusunda çok daha etkili girişimcilerimizle beraber çok daha yüksek rakamlara ulaşacağımızı öngörüyoruz. Hedefimiz 3-4 yıl içerisinde sadece Anamur’da 500 dönümde salep üretimi gerçekleştirerek salebi de MUZ gibi Anamur’a marka değeri olarak kazandırmak ve Anamur’umuzu salebin merkezi haline getirerek, giderek artan sera gazı içeren havasını daha da kötüleşmeden çiftçimizi sera maliyeti olmayan salep ile tanıştırmak. Anamur’da sulama suyu olan en ücra yerde terk edilmiş arazileri de bu sayede tarım ekonomisine katarak bölgemizdeki ekonomik kalkınmaya katkı vereceğiz.

Salep muza rakip mi?

Anamur muzu, yerli muz olarak tarımı yapılan muzdan çok daha farklı, lezzetli bir muzdur ve halen üretimi sınırlıdır. Oysa Akdeniz’in her köşesinde bugün seralar yapılarak inanılmaz bir üretim kapasitesi yaratılmıştır. Bölgemizde yapılacak salep üretimi, marka değerimiz olan muzun ekonomik varlığına zarar gelmez tam tersine destek olur.

Salep üretimi, Adana’dan Antalya Kumluca’ya kadar olan sahil şeridinde üretilen muzu ayakta tutacaktır; zira ülkemizde ve dünyada dondurma tüketimi çok fazladır bu bağlamda salep üretimi yetersiz olduğundan gerçek dondurma üretimi yapmak için gereken ham madde ihtiyacını karşılamamaktadır. Salep üretimi ile beraber yeni iş fırsatları oluşacak, başta muzlu dondurma olmak üzere dondurmanın adını yeniden yazacağız ve tabi ki saleple birlikte şeker pancarı üretimi ve süt taban fiyatını hak ettiği seviyeye ulaştıracağız… Bu bağlamda Anamur’umuzun gururu olan değerli işadamlarımız tarafından ilk adımı atılan süt keçisi çiftliği projesi de ihtiyaç duyacağımız bir başka hammadde olan keçi sütünü temin etmemizi sağlayacak.

Kendimize verdiğimiz söz; ‘’muzun başkenti olduğumuz gibi Anamur’umuzu salep üretiminin de merkezi yapacağız.’’

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ