logo

YOK ARTIK

Melih GENÇOĞULLARI

Melih GENÇOĞULLARI
oktaydemir33@gmail.com

Neymiş efendim, sokakta bir köpek buluyorlar! Onu okula getiriyorlar yedirip,içirip giydiriyorlar. Birinci sınıfa kaydını yapıyorlar.  Yoklama da adı okunuyor. Dersleri  de dinliyor. Sosyal Medyaya yönelik davranışlar. Okulun adını başarı ile duyuramayanların izlediği yöntem. O köpek olmasaydı ne o okul, ne o müdür , ne de o çocuklar ülkenin gündemine oturamayacaklardı. Maalesef köpek hikayesi acı bir sonla bitti.

Yok  bir tane daha. Adamın biri yolda yaralı bir karga bulur. Alır onu veterinere değil de evine götürür. Ne hikmetse iyileştirir. Daha sonra onu doğal yaşama bırakır ama karga gitmez. Adama rica minnet yalvarır, ben sana çok alıştım. Beni bırakma der ve o gün bu gün,Bu karga evin bir bireyi haline gelmiştir. Tabi bu hikaye ye diğer kargalar güler.

Gün geçmiyor ki, sosyal medya da,TV ler de buna benzer efsaneler. İnsanlar en ufak bir olayı fırsata çevirmek için yirmi dört saat bilgisayarın ,laptopun,akıllı telefonun başından ayrılmıyor. Bu da onların toplumun işsiz kesiminden olduğunu göstermeye yeter sanırım.

KORONA VİRÜSÜ

Bu virüs bir salgın almış başını gidiyor. Diğerlerin de olduğu gibi. Kuş gribi, Domuz gribi de öyleydi.. Yayıldı etkisini gösterdi ve gitti. Bu da böyle olacak yayılabildiği kadar yayılacak, öyle veya böyle gidecek. Giderken de bir şeyler götürecektir tabi. Asıl mesele teknolojisi en yüksek olan ülkeler başta olmak üzere bu belayla uğraşırken biz ise bizde olmadığını söyleyerek mutlu oluyoruz. Evet olmaması sevindirici ama tedbiri olmadan önce almalı. Zaten öylede yapıldı ve en tehlikeli ortam olan okullar şimdilik  iki haftalığına tatil edildi. Bazı medya şovmenleri asılsız paylaşımlarla toplumu tedirgin edip, çocukları korkutmakla nasıl bir hiyanet içinde olduklarını anlamalı. Sizin yaptığınız Kurumsal marketlerin ekmeğine yağ sürmek oluyor. Marketler de kolonya kalmamış. Yazıktır,günahtır. Lütfen yapmayın Böyle zamanlar da toplumun bölünmeye değil, Top yekün olmaya ihtiyacı var. Yaptığımız şakanın nereye gideceğini hesaplamalıyız. Bu ülke ve bu çocuklar bizim,bizim ve ülkemizin geleceği.

SİNYALİZASYON

Anamur da trafik çok yoğun.  Altyapı yetersiz. Otoparklar yetersiz. Bunu defalarca söylüyoruz. En ufak bir çalışma neticesini yıllar sonra verir. Bu tür yatırımlar böyledir. Çözüm diye devreye giren sinyalizasyon sistemi maalesef çözüm yerine düğüm olmuştur. Büyükşehir koordinasyon merkesinde bununla ilgili bir mühendis yok sadece görevli birkaç çalışan onlarada emir mersin büyük şehirden geliyor. Valla ne diyeyim helal olsun. Adamlar mersinden bakıp Anamur’un sinyalizasyon sorununu hallediyorlar.

HUZURLU OKUL

Okul ne kadar iyi olursa olsun, Eğitim kadrosu , öğrenci- veli profili ne kadar iyi olursa eğitim seviyesi ve kültür seviyesi, buna bağlı olarak yaşam seviyesi yükselir. Herşey yolun da giderken nasıl oluyorsa birileri bu ortamı bozmayı kendilerine vazife ediniyorlar. Okullara okul dışı müdahaleler yapılmaya çalışılıyor. Tam çıkış saatlerin de bakıyorsunuz okulla alakası olmayan motor veya  modefiye araçlarla gelip her türlü tacizi yapıyorlar. Uzun lafın kısası ; Daha önceki yıllar da olduğu gibi her okula bir polis verelim. O okulu güvene alalım. Okullara Okul Polisi lütfen diyorum.

ANLAYIŞ LÜTFEN

Yazıyı bitirdim. Gazeteye götürürken trafikte kırmızı ışıkta durdum. Yan şeritte bir toplu taşıma aracı. Daha kırmızı ışığın süresine beş saniye varken ve yaya geçidi şeritleri olduğu halde ,otobüs şöförü maalesef hareket etti ve  o esnada geçmekte olan yaşlı bir hanım efendinin hayatını tehlikeye attı. Otobüs sürücüsü olmak zordur,sağlam bir psikoloji ve iyi bir dinlenme ister.Lütfen halkımıza daha anlayışlı olalım.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KORONA GÜNLERİNDE ANAMUR

  13 Temmuz 2020 YAZARLAR

  Öncelikle Allah milletimizin yardımcısı olsun diyorum. Gerçekten durum bilmediğimiz kadar vahim ve bir o kadar ciddi. Bu kadar kısa sürede tüm dünyaya yayılıp ta, bu kadar can alan başka virüs’ e şimdiye kadar rastlanmamıştı. Açıkçası ilk Çin haberleri bizi pek etkilemedi. İran ve İtalya,İngiltere derken Fransa ve İspanya bizi şoke etti. Ülke olarak ilk defa erken ve yerinde tedbir aldık, almaya devam ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım bu virüs gelecek, geliyor hatta geldi. Bilim Kurulu Cumhurbaşkanı Başkanlığında  toplantılarını yaptı ...
 • Nerde o eski bayramlar…

  21 Mayıs 2020 YAZARLAR

  Bayramlarımızın klasik cümlelerinden biridir, “nerde o eski bayramlar.” Hemen hemen herkes; yaşlısı, genci, kadını, erkeği eski bayramlara özlem duyar, geçmiş bayramların tadını arar ve bunu da dilimize yerleşmiş bu cümle ile ifade eder. Bu cümlenin ardında birçok şey saklıdır. Özlemler, anılar, neşeler, heyecanlar, hüzünler, dostluklar… Önümüzdeki günlerde yine bir Ramazan Bayramı’nı yaşayacağız ve belki de en içten, en samimi bir şekilde, geçmişi yâd etmek için, uzun uzun “neeeerde o eski bayramlar” diyeceğiz. Çünkü bu bayram, bana...
 • YOK ARTIK

  16 Mart 2020 YAZARLAR

  Neymiş efendim, sokakta bir köpek buluyorlar! Onu okula getiriyorlar yedirip,içirip giydiriyorlar. Birinci sınıfa kaydını yapıyorlar.  Yoklama da adı okunuyor. Dersleri  de dinliyor. Sosyal Medyaya yönelik davranışlar. Okulun adını başarı ile duyuramayanların izlediği yöntem. O köpek olmasaydı ne o okul, ne o müdür , ne de o çocuklar ülkenin gündemine oturamayacaklardı. Maalesef köpek hikayesi acı bir sonla bitti. Yok  bir tane daha. Adamın biri yolda yaralı bir karga bulur. Alır onu veterinere değil de evine götürür. Ne hikm...
 • 11. yılımız

  16 Mart 2020 YAZARLAR

  Yayın hayatına başladığı günden beri Anamur’da her hafta gündemi belirleyen özel haberleriyle tarafsız bir şekilde Basın Meslek İlkeleri ölçüsünde haber yapmayı kendine ilke edinen gazetemiz 11. yılında da aynı çizgide yayın hayatına devam edecek. Kurulduğu 16 Mart 2009 tarihinden itibaren bu güne kadar 416 sayıyı siz değerli okuyucumuza sunduk ve bu sayımızda 11. yılımıza adım atıyoruz.  İlk sayımızdan itibaren aynı özveri ile yayın hayatına devam eden gazetemiz açık yüreklilikle yaptığı tarafsız ve özel haberlerle gündem oluşturd...