logo

Valilik’ten sigara yasağı

Valilik’ten sigara yasağı

Mersin Valiliği, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde sigara içme yasağı getirildiğini duyurdu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, İl Hıfzısıhha Kurulu toplantısında bazı ek tedbirlerin alınması için karar alındığı kaydedildi.

Vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içmek için bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıklarının görüldüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren ilimiz genelinde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmiştir.

Sigara içme yasağı getirilen bu alanlar, her ilçe için İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenerek karara bağlanacak ve usulüne uygun olarak yayımlanarak duyurulacaktır.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususu; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir.”

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ