logo

Şimşek: “Hazine arazileri köylülere satılmalıdır”

Şimşek: “Hazine arazileri köylülere satılmalıdır”

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, hazine arazilerinin kullanıcıları olan köylülere satılması gerektiğini söyledi.

Şimşek, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, satışa çıkarılan hazine arazilerinin o bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından alınmasının kolaylaştırılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yıllardır hazine arazileriyle ve 2B arazileriyle ilgili sıkıntılar devam ediyor; bu konuyla ilgili aslında çözüm çok basit.

Seçim bölgem olan Mersin Anamur, Bozyazı, Mut, Tarsus ve birçok ilçede hazine arazileri açık ihale yoluyla satışa çıkarılıyor. Açık ihale yoluyla satışa çıktığı zaman da Ankara’dan, İstanbul’dan, başka şehirlerden gelen büyük şirketler bu arazileri satın alıyorlar ve büyük sıkıntılar oluşuyor. Burada çözüm basittir: Arazinin kullanana ya da o köyde yaşayan insanlara satışının yapılması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının mutlaka bunun üzerinde çalışması lazım. Aksi takdirde sosyal problemler ortaya çıkıyor. Bir de hazine arazisi satılırken Yatırım Teşvik Belgesi isteniyor. Araziyi kullanan köylü, Yatırım Teşvik Belgesi’ni nereden alacak, ihaleye nasıl girecek, bu prosedürü nasıl yerine getirecek? Bununla ilgili mutlaka ivedi bir düzenleme yapılmalı ve özellikle önümüzdeki ayda satışa çıkacak olan Mersin’deki hazine arazilerinin satışı durdurulmalı ve yeni sisteme göre yeniden o köylülerin alabileceği şekilde satışa çıkarılmalıdır.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ