logo

11 Mayıs 2021

Nerede o eski bayramlar?

muharremgarip

facebook
muharremgarip
muharremgarip@gmail.com

Tüm Türkiye, olarak, tek dileğimiz, bu Corona virüs denen illetin bitmesi.

 Millet olarak artık daha fazla acı yaşamak istemiyoruz.

Devletimizden, yetkililerimizden, yöneticilerimizden yapılması gereken ne ise onun yapılmasını istiyoruz ve belirtiyoruz ki biz millet olarak her zaman arkanızdayız.

Millet olarak, memleketimizin her bir güzel yeri tazelenmeyi beklemekte.

İşte yine onlardan biri Ramazan Bayramı hepimizin beklediği an için son iki gün

Sadece Ramazan Bayramı için değil her bayram için böyle bizim ülkemiz.

Bayramların millet olarak ve İslam âlemi olarak kenetlendiğimiz, birlik ve beraberliğimizi yeniden ve güçlü bir şekilde idrak ettiğimiz en müstesna en kutsal günlerimiz olduğunu hepimiz iyi biliriz.

İşte bu yüzden çocuk, genç, ihtiyar, kadın, erkek herkesin büyük bir ümitle, heyecanla beklediği bayramlar her birimizin hafızasında önemli bir yer tutar.

Ancak üstümüze kaos gibi çökmüş hayatımızın en önemli odak noktası haline gelen Coronavirüs…

Yatıyoruz Corona!

Kalkıyoruz Corona!

Çalışıyoruz Corona!

Devletimiz yetkilileri Milletimiz için gereken ne ise yapmaya çalışıyor…

Biz de Millet olarak bu günlerde her şeyimizden ödün vererek kararlara uymamız gerektiğini çok iyi biliyoruz.

Son bir yıldır ülke olarak zor günlerden geçiyoruz.

Bu virüs illetinden dolayı yaşadığımız acının, ıstırabın, döktüğümüz gözyaşının haddi ve hesabı yok maalesef. Hepimiz akşam evlerimize gittiğimizde haber kanallarını izlerken dua ediyoruz. Bu virüsten bir kişi daha ölmesin diye.

İzlediğimiz haber kanallarında verilen acı haberle yıkılıyoruz her gün.

Ramazan Bayramı’na da bu yüzden buruk giriyoruz.

Ama biliyoruz ki bayramlar; kardeşliktir, barıştır, huzurdur, paylaşmaktır…

Bayramlar insanoğlunun tecrübe ettiği en değerli duadır.

Biz Türk Milleti olarak hepimiz tepeden tırnağa herkes; yaşlısı, genci, kadını, erkeği eski bayramlara özlem duyar, geçmiş bayramların tadını arar ve bunu da dilimize yerleşmiş bu cümle ile ifade eder. Bu cümlenin ardında birçok şey saklıdır. Özlemler, anılar, neşeler, heyecanlar, hüzünler, dostluklar…

Yarın değil bir gün, yine bir Ramazan Bayramı’nı yaşayacağız ve belki de en içten, en samimi bir şekilde, geçmişi yâd etmek için, uzun uzun “neeeerde o eski bayramlar” diyeceğiz hepimiz.

Çünkü bu bayram, bana öyle geliyor ki, diğer hiçbir bayrama benzemeyecek.

Aman gevşemeyelim!

Biraz daha sabır.

Birlikte atlatacağız bu belayı!

Yaz geldi. Tatil hesapları yapanlar var.

Sosyal mesafe, maske, aman unutmayalım.

Zaman geçtikçe artık bazı şeylere alışmaya başladık. Malum pandemi,  acısını etkisini unutamayacağımız şekilde gösterdi gösteriyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin, gündem belli ve her yerde aynı. İnsanlar hayatını kaybediyor, sağlıklarını kaybediyor. Geride kalanlar ise kısıtlanmış bir yaşam sürdürmeye çalışıyor.

Türkiye geneli olduğu gibi Anamur’da da ekonomik anlamda bizler esnaf olarak esnafın zor günlerden geçtiğini hepimiz biliyoruz. Sosyal yaşam nasıl sekteye uğradıysa, ekonomik yaşamımız da zorlaştı. Elbette birlikte bunu da atlatacağız.

Ülkemiz bu süreçte iyiye doğru gidiyor, Yetkililer, bir süre daha (belki de uzun bir süre) kontrollü bir sosyal yaşamın zorunlu olduğunu söylüyor.

Hükümetin aldığı tam kapanma uygulaması doğru bir karar bu doğrultuda gidiyoruz.

Demem o ki alışık olduğumuz bayram ziyaretlerimiz, bu bayramda olmayabilir.

Esnafımız kepenklerini umutla tekrar açacak. Hayat eski düzenine, neşesine geri dönecek…

Bu nedenle Ramazan bayramının ülkemiz ve milletimiz için hayırlar, iyilikler getirmesini diliyorum. Şehitlerimizin olmadığı Coronavirüsten can kayıplarımızın yaşanmadığı, mutlu günler için dua ediyoruz. Başka güzel bayramlarda, yine “nerde o eski bayramlar” diyebilmek için bu bayramda kurallara uyalım. Sevdiklerimizle iletişimimizi telefonla kuralım. Teknolojik görüşmelerle yakınlarımızın evlerine konuk olalım.

Değerli Anamur Gündem okuyucuları…

Bu vesileyle Şehit ailelerine Allah’tan sabır diliyorum. Onların kalplerine rahatlık ve huzur gelmesini temenni ediyorum. Bu acılara tüm milletimizin ortak olduğunun bilinmesini istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimle;

Başta aziz milletimizin ve tüm Müslümanların bayramını tebrik ediyorum. Bu bayramdan sonra inşallah memleketimizin her gününün bayram tadında geçireceği günlerin gelmesini temenni ediyorum.

Değerli Anamur halkının her bir bireyini bu vesileyle bayramını tebrik ediyorum.

Anamur Belediye Başkanımız Sayın Hidayet Kılınç ‘a Bozyazı Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Çetinkaya’ya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e ve bu il ve ilçede görevli değerli yöneticilerine, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilerine, esnafına, işçisine, memuruna Sağlık çalışanlarımıza,  Kalınören halkımızın değerli sakinlerine Sağlıklı geçireceği daha güzel bayramlar diliyorum.

Anamur’da olmayıp da kalbi Anamur için atan, içinde Anamur sevgisi ve hasreti taşıyan Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış Anamurlu hemşerilerime, Anamur’dan kucak dolusu selamlar iletiyorum. Bayramınızı, kutluyorum.

Sevginin, saygının, birlikteliğin ve kardeşliğin yeşerdiği bayramlarımızı, bayramların anlam ve önemini koruyacak şekilde yaşayan, yaşatan herkese bayram tadında bir ömür diliyorum…

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yürekten teşekkürler…

  05 Temmuz 2021 YAZARLAR

  Sevgili dostlarım, değerli okuyucularım. Her zaman söylenen ve söylendikçe anlam kazanan bir söz vardır. Her şeyin başı sağlık, sağlıktan önemli hiçbir şey yok… Geçtiğimiz günlerde ikinci kez geçirdiğim ameliyat sonrasında eski sağlığıma kavuşmaya başladım ve sizler için kısa bir süreliğine ara verdiğim gazetemiz Anamur Gündem’i Anamur, Bozyazı ve okuyucularımıza abonelerime yeniden ulaştırmak üzere kolları sıvadım. İlk işim de bu yazıyı yazmak oldu. Çok şükür ki işinde başarılı bir doktor sayesinde başarılı bir ameliyat geçirdim v...
 • Nerede o eski bayramlar?

  11 Mayıs 2021 YAZARLAR

  Tüm Türkiye, olarak, tek dileğimiz, bu Corona virüs denen illetin bitmesi.  Millet olarak artık daha fazla acı yaşamak istemiyoruz. Devletimizden, yetkililerimizden, yöneticilerimizden yapılması gereken ne ise onun yapılmasını istiyoruz ve belirtiyoruz ki biz millet olarak her zaman arkanızdayız. Millet olarak, memleketimizin her bir güzel yeri tazelenmeyi beklemekte. İşte yine onlardan biri Ramazan Bayramı hepimizin beklediği an için son iki gün Sadece Ramazan Bayramı için değil her bayram için böyle bizim ülkemiz. Ba...
 • 12. yılımızdayız… Çünkü o kadar çok ki dostlarımız…

  22 Mart 2021 YAZARLAR

  Değerli Anamur Gündem Gazetesi okuyucuları... Gazetemi çıkarmaya karar verdiğim tarih 16 Mart 2009 idi. Birçok sorunla karşılaşacağımı biliyordum ancak bu işe olan ilgim, tecrübem ve hevesimin önüne hiçbir engelin geçemeyeceğinin de bilincindeydim.  Genç ve dinamik kadromla bu sorunların üstesinden geleceğimden de emindim. Ve tabi ki Anamur’da, Bozyazı’da, Mersin’de birçok dostumuzun olduğunu, kalpten, tüm içten duygularıyla yanımızda olduklarını biliyordum. Bu durum heyecanımızı, tedirginliğimizi, yorgunluklarımızı, tüm sıkıntı...
 • Her şeye rağmen umudumuz var…

  29 Aralık 2020 YAZARLAR

  Değerli Anamur Gündem okuyucuları… Zor bir seneyi geride bırakıyoruz. Belki de hayatımız boyunca hiç unutmayacağımız kara bulutların olduğu 2020 yılını, dost meclislerinde tekrar tekrar anlatacağımız; torunlarımızın gerçek olduğuna inanamayacağı bir yılı geride bırakıyoruz. Bu yıl yaşananlar bir romanda anlatılsa, 2020 ile ilgili bir sinema filmi çekilseydi eğer çok önceden, büyük ihtimalle abartılı bir senaryo veya hikâye olduğunu söylerdik. Ama bizler bunu ülke olarak bizzat yaşadık, yaşıyoruz ve öyle görünüyor ki önümüzdeki 2021...