logo

KORONA GÜNLERİNDE ANAMUR

Melih GENÇOĞULLARI

Melih GENÇOĞULLARI
oktaydemir33@gmail.com

Öncelikle Allah milletimizin yardımcısı olsun diyorum. Gerçekten durum bilmediğimiz kadar vahim ve bir o kadar ciddi. Bu kadar kısa sürede tüm dünyaya yayılıp ta, bu kadar can alan başka virüs’ e şimdiye kadar rastlanmamıştı. Açıkçası ilk Çin haberleri bizi pek etkilemedi. İran ve İtalya,İngiltere derken Fransa ve İspanya bizi şoke etti. Ülke olarak ilk defa erken ve yerinde tedbir aldık, almaya devam ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım bu virüs gelecek, geliyor hatta geldi.

Bilim Kurulu Cumhurbaşkanı Başkanlığında  toplantılarını yaptı yapıyor. Sağlık Bakanlığı her geçen gün yeni tedbirler alıyor. İçişleri Bakanlığı yeni yaptırımların üzerine her gün bir yenisini açıklıyor.

Şu an Dünya ülkeleri arasında en iyi ve en üst seviyede organize olmuş durumdayız.

Gelelim Anamur Boyutuna;

Zabıtalar denetim konusunda hiç bu kadar ciddi olmamıştı. Bütün kamu ve özel kurumlar ilaçlandı ve haftalık ilaçlanmaya devam ediyor. O kadar tedbir alındı ki, hangi birini yazayım.

Gelelim vatandaşa; televizyondaki röportajlara bakılırsa halk bunu dokuz günlük tatiller gibi algılamış ve öyle yaşıyor. Ama kısıtlama ve tedbirler arttıkça, Önce çocuklar ve gençlertehlikeyi fark etti ve büyükleri uyarmaya başladılar. Sağolsun büyüklerde gittiler marketlerde ne kadar makarna ve kolonya varsa hepsini silip süpürdüler. Eczaneler de ne kadar maske, dezenfektan varsa topladılar. Bu kadar telaş çocukların psikolojisi açısından iyi değil. Tedbir doğru ama telaşa gerek yok.

Anamur a bakınca süreci iyi dikte etmiş. Başta  Kaymakamlık ve belediye olmak üzere tüm kamu kurumları ve özel kurumlar ve bankalar büyük bir hassasiyet gösteriyor. Güzel bir organizasyon ve Kaymakamlık  bünyesinde tecrübeli bir koordinasyon kurulu var.Mesut GÜNDOĞDU başkanlığında her gelişmeyi en ince ayrıntısına kadar izliyor. Bankalar müşterilerini  riske etmemek için tek tek içeri alıyor. Maalesef en çok risk orada olduğu için berber ve kuaförler en çok hassasiyet gösteren iş kolları. Kesinlikle maskesiz eldivensiz önlüksüz ve galoşsuz çalışmıyorlar. Özellikle okulların dezenfekte edilip ilaçlanmasında gösterdiği gayret ve hizmetten dolayı Mersin Büyükşehir Belediyesini  kutluyorum.

Kaymakamlık ve belediye işbirliği ile her vatandaşa maske dağıtıldı. Sürekli anonslar yapıldı. Emniyet ve jandarma ekipleri bu süreçte vatandaşa gereken bütün kolaylığı ve hizmeti kusursuzca yaptı.

Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan bu süreçte halk eğitim merkezi bünyesinde ürettiği maskelerle LGS sınavının sorunsuz ve kaygısız geçmesine vesile oldu. Sınavın yapıldığı bütün binalarda gerekli bütün tedbirler alınmış tüm ihtiyaçlar karşılanmış, binalar defalarca dezenfekte edilmiş velilerinde gösterdiği anlayışla güzel bir sınav oldu.

Keza, YKS sınavı da aynı güzellikte nihayet buldu. İcraatta emeği geçen kişi ve kurumlara Anamur Halkı adına teşekkür ederim.

Herşey böyle giderken birkaç sorumsuzun, kendini bilmezin sebep olduğu maalesef resmi olarak açıklanan pozitif çıkan vakalar artık Anamur da var. Asıl şimdi daha da dikkatli olma zamanı. Gençlerimiz kültürlü ve eğitimli. Onların bu konudaki hassasiyetini görüyorum. Yaşlılarımız olgun ve tecrübeli, esnaf ve köylü bilinçli sağduyulu. Bu süreci en az hasarla kapatacağımızdan yana Anamur halkına güvenim tam. Sıkıntı dışarıdan gelip te kendini gizleyen taşıyıcılarda. Oysa yolculuk yapan insanlar seyahatleri bitiminde sağlık kuruluşlarına giderlerse hem kendi sağlıkları hem çevresindekilerin sağlığı için en doğru davranışı yapmış olurlar. En büyük tehlike kendini gizleyen kitlede. Artık maske şart. Havalar sıcak terletiyor ama katlanacağız. Kendimiz için ailemiz için yaşadığımız çevre ve ülkemiz için lütfen maske takalım.

GURURLANDIRANLAR

Anamur Anadolu Lisesi: Teknofest 2020 Akdeniz Kuşları adlı proje ile finale kalarak,

Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi :Tübitak İnsansız Hava Araçları(İHA)  HÜMA adlı projesiyle finale kalarak,

Öğretmen Fatma ÜLKER : Hep çalışkan, hep girişken, hep ilkleri gerçekleştiren. Son olarak dört Avrupa ülkesi ile ortaklı bir projesi kabul edilerek,

Anamur’u gururlandırdılar. Emeği geçen herkese teşekkürler.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KORONA GÜNLERİNDE ANAMUR

  13 Temmuz 2020 YAZARLAR

  Öncelikle Allah milletimizin yardımcısı olsun diyorum. Gerçekten durum bilmediğimiz kadar vahim ve bir o kadar ciddi. Bu kadar kısa sürede tüm dünyaya yayılıp ta, bu kadar can alan başka virüs’ e şimdiye kadar rastlanmamıştı. Açıkçası ilk Çin haberleri bizi pek etkilemedi. İran ve İtalya,İngiltere derken Fransa ve İspanya bizi şoke etti. Ülke olarak ilk defa erken ve yerinde tedbir aldık, almaya devam ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım bu virüs gelecek, geliyor hatta geldi. Bilim Kurulu Cumhurbaşkanı Başkanlığında  toplantılarını yaptı ...
 • Nerde o eski bayramlar…

  21 Mayıs 2020 YAZARLAR

  Bayramlarımızın klasik cümlelerinden biridir, “nerde o eski bayramlar.” Hemen hemen herkes; yaşlısı, genci, kadını, erkeği eski bayramlara özlem duyar, geçmiş bayramların tadını arar ve bunu da dilimize yerleşmiş bu cümle ile ifade eder. Bu cümlenin ardında birçok şey saklıdır. Özlemler, anılar, neşeler, heyecanlar, hüzünler, dostluklar… Önümüzdeki günlerde yine bir Ramazan Bayramı’nı yaşayacağız ve belki de en içten, en samimi bir şekilde, geçmişi yâd etmek için, uzun uzun “neeeerde o eski bayramlar” diyeceğiz. Çünkü bu bayram, bana...
 • YOK ARTIK

  16 Mart 2020 YAZARLAR

  Neymiş efendim, sokakta bir köpek buluyorlar! Onu okula getiriyorlar yedirip,içirip giydiriyorlar. Birinci sınıfa kaydını yapıyorlar.  Yoklama da adı okunuyor. Dersleri  de dinliyor. Sosyal Medyaya yönelik davranışlar. Okulun adını başarı ile duyuramayanların izlediği yöntem. O köpek olmasaydı ne o okul, ne o müdür , ne de o çocuklar ülkenin gündemine oturamayacaklardı. Maalesef köpek hikayesi acı bir sonla bitti. Yok  bir tane daha. Adamın biri yolda yaralı bir karga bulur. Alır onu veterinere değil de evine götürür. Ne hikm...
 • 11. yılımız

  16 Mart 2020 YAZARLAR

  Yayın hayatına başladığı günden beri Anamur’da her hafta gündemi belirleyen özel haberleriyle tarafsız bir şekilde Basın Meslek İlkeleri ölçüsünde haber yapmayı kendine ilke edinen gazetemiz 11. yılında da aynı çizgide yayın hayatına devam edecek. Kurulduğu 16 Mart 2009 tarihinden itibaren bu güne kadar 416 sayıyı siz değerli okuyucumuza sunduk ve bu sayımızda 11. yılımıza adım atıyoruz.  İlk sayımızdan itibaren aynı özveri ile yayın hayatına devam eden gazetemiz açık yüreklilikle yaptığı tarafsız ve özel haberlerle gündem oluşturd...