logo

İzinsiz muz fidanı üretimi mahkemeye taşındı

İzinsiz muz fidanı üretimi mahkemeye taşındı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından muz fidanı üretim lisansı alan Grow Fide’nin izinsiz üretim yapan firmalara yönelik açtığı dava kapsamında Anamur’daki 2 fidan üretim tesisine ihtiyati tedbir kararı verildi.

Merkezi Antalya’da bulunan Grow Fide tarafından Anamur Gündem’e yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü tarafından ıslah edilen Alata Azman Muz çeşidinin ıslahçı haklarının kendilerine ait olduğu belirtilerek, başka bir çeşit ürettiğini beyan ederek izinsiz Alata Azman Muz fidanı üreten firmalara karşı hukuk mücadelesi başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ISLAHÇI HAKLARININ KORUNMASI HALİNDE TÜRK TARIMI İLERLER”

“Firmamızın, Tarım ve Orman Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü tarafından ıslah edilen ve firmamıza ıslahçı hakları inhisaren lisanslanan Alata Azman muz çeşidinin,  haksız ve izinsiz olarak üretilip satıldığı gerekçesiyle hukuki süreçler yürüttüğü malumlarınızdır. Hukuki süreçleri başlatmadan önce sözlü ve yazılı yollarla ilgilileri bu konuda bilgilendirdiğimiz de yine malumlarınızdır. Akabinde başlanan hukuki süreçler boyunca, aleyhimizde hakareti aşan itham ve karalamalara rağmen bu hak arama mücadelesinden vazgeçmeyeceğimiz ve Türk Tarımında ıslahçı hakkına gereken saygı ve özenin gösterilmesi ve böylece Türk Tarımının çeşitlilik, kalite ve verimlilik bakımından daha da ilerlemesinin hedeflendiği ısrarla vurgulanmıştır. Islahçı haklarının etkili olarak korunması halinde, ülke tarımına yeni ve daha iyi çeşitler kazandırılabilecek, ıslah çalışmaları artacak ve ürünlerinin haksız olarak kopyalanmayacağına inanan yerli ve yabancı firmalar yeni çeşitleri ülke pazarına sunabileceklerdir ve böylece sadece birkaç kişi veya firma değil topyekûn ülke tarımı ve ekonomisi kazanabilecektir.

ANAMUR’DA 2 FİRMA İÇİN İHYİTATİ TEDBİR KARARI VERİLDİ

Neticeten farklı mahkemelerce farklı dosyalarda, iddialarımızın haklılığı ve ispat kuvveti nazara alınarak ALATA AZMAN çeşidinin tarafımızın izni ve onayı olmaksızın üretilmesinin önlenmesi için İHTİYATİ TEDBİR kararı verilmiştir. Bu karara rağmen ilgili işletmelerce aynı çeşidin üretimi veya pazarlanması halinde İhtiyati Tedbire muhalefet suçu oluşabilecektir. Alata Azman çeşidini üretmediklerini, farklı çeşit ürettiklerini beyan eden Antalya’da 1, Anamur’da 2 firma aleyhinde verilen bu tedbir kararları haricinde, hukuki süreçleri devam eden ve benzer kararlar beklediğimiz dosyalar da mevcuttur. 

KAYIT DIŞI ÜRETİM VE SATIŞA ALIŞMIŞ KÖTÜ NİYETLİ KİMSELER

ÇİFTÇİLER NEZDİNDE ALGI OPERASYONLARI YÜRÜTÜYOR

Firmamız kayıt dışı satış yaparak bu yasağın etrafından dolanmak isteyen işletmelere karşı,  ürün sattıkları çiftçiler üzerinden tespitler yaptırarak bu yasağın arkasından dolanılmasına izin vermeyecektir. Bununla birlikte, firmamız hiçbir şekilde değerli çiftçilerimizi hedef almamaktadır. Kayıt dışı üretim ve satışın kolaylığına alışmış olan ve bunu terk etmek istemeyen bir takım kötü niyetli kimseler, firmamızın asıl amacının çiftçileri hedef almak, onların ürünlerine el koymak, yalnızca kendimizden alım yapmalarını sağlamak olduğu gibi ithamlarda bulunarak, varmak istediğimiz asıl hedefe dair çiftçilerimiz nezdinde algı operasyonları yürütmektedirler. Firmamızın ülke tarımının ve ekonomisinin en önemli unsurlarından olan değerli çiftçilerimize karşı olumsuz bir algı veya planı olmadığı gibi, potansiyel müşterilerimiz olan bu unsurlara karşı böyle bir düşünce içinde olmamız da mantıktan yoksundur. Bu algıyı yaratanların kimler olduğu kendilerince bilinmekte olup, ilgili yasal süreçler hakkında tarafımızdan bilgi edinmenizi ve bu asılsız ithamlara itibar etmemenizi önemle rica ederiz. 

50 FARKLI DOSYADA İNCELEMELER DEVAM EDİYOR

Firmamızın şu ana kadar ülke genelinde yaklaşık 50 adet farklı dosyada tespit talepleri ve incelemeleri devam etmekte olup, bu dosyalarda şu ana kadar 3 milyon TL üzerinde harcama yapılmış durumdadır. Önümüzdeki kısa dönemde bu sayının 150 adedi aşması planlanmış olup, ıslahçı hakkına gereken önemin ve itibarın temini sağlanana dek bu hususta irademiz kararlılıkla sürdürülecektir.

ÇİFTÇİLERİMİZ BİZDEN BİLGİ ALABİLİR

Son olarak, Anamur’da değerli çiftçilerimizle en kısa sürede bir araya gelerek, bu hususlarda kendileriyle istişare ve bilgilendirme amaçlı bir toplantı yapmayı arzu ettiğimizi de bilgilerinize sunarız. Devam etmekte olan hukuki süreçler hakkında bilgi almak isteyenler, Anamur Bölge Sorumlumuz Sayın Batuhan Balıkçı’ya 0530 898 34 06 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirler.”

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ