logo

HORTUM ÇOK SAYIDA MUZ SERASINA ZARAR VERDİ

HORTUM ÇOK SAYIDA MUZ SERASINA ZARAR VERDİ

anamurgündme011Ören mahallesinde önceki gün akşam saatlerinde meydana gelen hortumda, Kızılâliler, Alataş, Karadere, Emirşah, Kalınören mahallelerini tarayarak hız alan ve şehir merkezi içinden geçip denizle bulaşarak sonuçlanan Hortum Anamur’u adeta felç etti.

Karaağaç ve Karatefek mevkilerindeki muz seralarında hasar oluşurken meyveler de zarar gördü.

anamurgündme006BAŞKAN TÜRE HORTUM BÖLGESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Ören Mahallesi Karatefek mevkiinde ve Anamur Kızılaliler mahallesinde meydana gelen hortum ve fırtınada hasar gören bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Onlarca sera ve evlerin zarar gördüğü bölgede Anamur Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri hasarların oluştuğu bölgede halka destek olmak için sahaya inerken Başkan Türe bölgeyi yerinde inceledi ve seraları ve evleri zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

anamurgündme004SARIOĞLU TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Anamur Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Niyazi Sarıoğlu, bölgede inceleme ve hasar tespit çalışmasına başladıklarını belirterek, “İki bölgede hortum oldu. Yaklaşık 400 dönüm civarında seramız tamamen göçtü. Arazide tespit çalışmaları 4 ekiple devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında net rakamı söyleyebileceğim. Biri iki gün içinde netleşecek hasar tespit raporlarını Valiliğe göndereceğiz” dedi.

anamurgündme003GÜMÜŞ,  EKİBİYLE BİRLİKTE ARAZİDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Ekibiyle birlikte bölgede inceleme yapan Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş de deniz üzerinden gelen hortumun bölgedeki seraları yerle bir ettiğini ifade ederek, “Üreticilerimizin kendi imkanlarıyla zararlarını telefi etmesi mümkün değil. Devletin elinin uzanması gerektiğine inanıyoruz. Sigortası olan üreticilerimizin sigorta şirketlerine müracaat etmelerini, olmayanların da hasar tespiti yaptırmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Gümüş, TARSİM yetkilileri ile de görüşerek bilgi verdiklerini ifade ederek, yetkililerin önümüzdeki günlerde Anamur’a gelerek inceleme yapacağını kaydetti.

anamurgündme005YILMAZ, GEREKLİ KURUMLARA DURUMU BİLDİRECEĞİZ

Bölgedeki çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten AK Parti Anamur İlçe Başkanı Feyzullah Yılmaz ise “Gerekli tespitler yapılıyor. Akabinde bu yaranın sarılması için elimizden gelen neyse, gereken makamlara, sayın bakanımıza, vekillerimize burada yaşanan doğal afeti bildireceğiz. Gereken yardımları da talep edeceğiz” şeklinde konuştu.
anamurgündme009BAŞKAN BALLI, ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Bozyazı ilçesinde etkili olan hortum, dolu ve yağış büyük hasara yol açtı. Hortum, yaklaşık 50 dönümlük seraya zarar verdi.
Önce ki gün akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli yağmur ve dolunun ardından oluşan hortum Kaledibi, Beyreli ile Tekeli mahalleleri ve Ağzıkara mevkiinde birçok seraya zarar verirken, hortum ile uçuşan sera demirleri ve naylon yüksek gerilim hatlarında hasar meydana getirerek, elektriklerin kesilmesine neden oldu. Hortum birçok ağacı da yerinden söküp atarken, bir zeytin bahçesi büyük zarar gördü. Ayrıca aşırı dolu, Derebaşı Mahallesi ile ulaşımın kesilmesine neden oldu. Kötekler Mahallesi’nde ise kuvvetli yağış sonrasında ilk ve ortaokulun bahçe duvarının bir kısmı çöktü.
Bozyazı Belediye Başkanı Mehmet Ballı, yağış ve hortumdan zarar gören mahalleleri gezerek, mağdur olan çiftçilerle görüştü. Vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Ballı, belediyenin imkanları doğrultusunda çiftçilerin mağduriyetinin giderileceğini söyledi.
Diğer yandan hortumun yaklaşık 50 dönüm seraya zarar verdiği, Bozyazı Kaymakamlığı’nın oluşturduğu heyetin hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.anamurgündme001 anamurgündme002 anamurgündme007 anamurgündme008 anamurgündme010 anamurgündme011 anamurgündme012

 

#

SENDE YORUM YAZ