logo

Gökçel: “Tarım kredi kooperatiflerinin icraları engellenmeli”

Gökçel: “Tarım kredi kooperatiflerinin icraları engellenmeli”

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçileri meclis gündemine taşıdı. Gökçel; “Mutlaka çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizleri silinerek çiftçilerin ödeyebileceği vadelerde tekrar yapılandırılmalıdır” dedi.

CHP’li Gökçel, Tarım Kredi Kooperatiflerinin hacizleri askıya aldığı 3 aylık sürenin sonuna gelindiğini vurgulayarak, “Tarım Kredi Kooperatiflerine 3 milyona yakın çiftçimizin borcu var. Tarım Kredi Kooperatifleri, pandemi önlemleri kapsamında 2020 yılının aralık ayında çiftçilere yaptıkları icra takiplerini üç ay süreyle ertelediklerini duyurmuştu. 31 Martta sona eren bu süre sonrasında Tarım Kredi Kooperatifleri yeniden icralara başlayacak” diye konuştu.

Bu şartlar altında çiftçinin üretim yapmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Gökçel, icra takiplerinin ertelenmesi ve borçların yapılandırılması gerektiğini söyledi. Gökçel konuşmasında, “Çiftçilerin bu şartlarda üretim yapabilmesi mümkün değil. İcra takipleri yeniden ertelenmeli, çiftçilerin tam ekim dikim sezonunda icra korkusu yaşaması engellenmelidir. Ayrıca, Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilere borçlarını yapılandırabileceğini duyurmuş ancak yüzde 40 gibi bir faizle borçlar yapılandırılmak istenmiştir. Bu faiz oranları kabul edilebilir değildir. Mutlaka çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçları faizleri silinerek çiftçilerin ödeyebileceği vadelerde tekrar yapılandırılmalıdır” dedi.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ