logo

Coronavirüs mağduru kantinciler ve servis şoförleri destek bekliyor

Coronavirüs mağduru kantinciler ve servis şoförleri destek bekliyor

 

Covid-19 salgını nedeniyle uzun zaman yapılamayan yüz yüze eğitimden öğrenci ve öğretmenlerin olumsuz etkilendiği kadar, öğrenci servisi şoförleri ve kantin işletmecileri de mağdur olanların başında geliyor.

Kapalı kaldıkları 14 ay boyunca gelinen son noktanın her ne kadar yasaklar kalksa da yaralarını saramadıklarını belirten Anamur’da kantin İşletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren Cemil Ceylan öğrenci servis şoförü Murat Tülübaş mağdur olduğunu söyleyerek, yetkililerden destek beklediklerini ifade ettiler.

SERVİS ŞOFÖRÜ MURAT TÜLÜBAŞ:

Aylardır iş yapamayan okul servis şoförü Murat Tülübaş, ;Covid-19 salgını nedeniyle Tüm kesimlerde olduğu  gibi kendisinin de zor günler geçirdiğini   gelinen son noktada  ülke olarak  yasakların kalması  ile kısmende olsa  çarkı döndürmeye çalıştığını ancak “Şu anda tamamen yatan bir sektör haliyle ihtiyaçlarımızı ve geçimimizi sağlayamıyoruz diyerek devlet yetkililerinden destek talebinde bulunduğunu  ifade etti.

KANTİN İŞLETMECİSİ CEMİL CEYLAN:

Öte yandan yine coronavirüs salgını nedeniyle en ağır ekonomik sıkıntıları çekenlerin başında gelen kantin işletmeciliği yaparak geçimini sağlayan Anamurlu kantin işletmecisi Cemil Ceylanda,” Geçirdiğimiz ağır bir virüs tranvasının ardından kısmende olsa Devletimiz tarafından kapalı kaldığımız 14 ayın sonunda 6 Bin ila 8.Bin liralık yardımlar alınmıştır. Esnaflarımız bu meblağlarla idare ettirilmeye çalışıldı. Soruyorum size Sayın yetkililer sizler bu yardımlarla geçinebilirmisiniz? Gelinen süreç ortada  14 ay sonunda tüm yasakların kalmasının ardından   her dalda kendi sektörlerinde  faaliyetlerini daim ettirmeye çalışan  diğer sektördeki esnaf  dostlarımız  gibi bende bir kantin işletmecisi olarak  geçimimi sağladığım  bu sektörde hizmet veren biri olarak  17 aydır kapalı olan  ve açılacağı da daha henüz netleşmeyen okullarımız  ve bu sektör sayesinden ekmek yiyen  geçimini sağlayan servis şoför arkadaşlarımız, buradan ekmeğini kazanan hostesler, kantin işletmecileri, ve çalışanların mağduriyetleri hala devam etmektedir.

Tüm kesimler gibi kendilerinin de zor günler geçirdiğini söyleyen  Ceylan sözlerinin devamında,” Şu ana kadar durumumuzda bir değişiklik olmadı. En son okulların belli sınıfların açılmasıyla rahatlanayağımızı düşünmüştük ama burada da tamamen velilerimizin çocuklarını okullara götürüp getirmesi okula gitme mecburiyetinin bulunmaması bize bir artı getirmedi. Bir hareketlilik kazandırdı ama yok denilecek kadar az onun için bizim pandemi sürecinde başlangıcından bugüne kadar esnafımız üzerinde hiçbir değişiklik olmadı. “ Devletimizin yetkililerine buradan seslenmek istiyorum, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza , Sosyal Yardımlaşma Kurumlarımız yetkililerine talebimiz çalışmayan bir sektör ve şu anda tamamen yatan bir sektör olarak yardımların devam etmesi kredi borçlarımızın kantin kiralarımızın ertelenmesi talebimizin dikkat alınmasını istiyorum. Devam eden bu sıkıntılı süreçte mağduriyetlerimizin dikkate alınmasını devlet büyüklerimizden konuya duyarlı olmalarını istiyorum”Dedi.

#

SENDE YORUM YAZ