logo

Çevreciler uyardı, kumsaldaki çalışma durduruldu

Çevreciler uyardı, kumsaldaki çalışma durduruldu

Anamur sahilinde bazı işletmelerin kumsalda yeni alan oluşturma girişimleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği tarafından engellendi.

Sahildeki bazı işletmelerin iş makineleriyle deniz kumunu taşıyarak yeni alan oluşturmaları çevrecilerin tepkisini çekti.

Anamur Çevre Platformu’nun sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraflarda kumsalın yapısına zarar verildiği ve deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarının işgal edildiği belirtilerek müdahale edilmesi istendi.

Platformda yapılan paylaşımda, kumsalda iş makinası çalıştıran bir kişinin “Ben burası için devlete kira ödüyorum. İstediğimi yaparım. Bariyerleri de kaplumbağalar yukarı çıkmasın diye koyuyorum”  diyerek sahilden aldığı kumla kendine özel ve yüksek plaj yapmaya çalıştığı kaydedildi.

İlgili yasaları ve uluslararası sözleşmelerle korunan yuvalama alanlarında herhangi bir çalışma yapılamayacağını hatırlatan çevreciler, çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, durumun Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’ne bildirildiğini ancak müdahale edilmediğini kaydetti.

Paylaşımın ardından bu sabah iş makineleriyle bölgeye gelen Anamur Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekibi, işletmelerin yeni alan oluşturma çalışmalarını durdurdu. Ekibe ait iş makinesi kumu, eski yerine taşıyarak sahilde düzenleme yaptı.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ